Öğretmenin gözü AYM'de

Öğretmenin gözü AYM'de
AKP'nin Anayasa değişikliği için HDP'yi ziyaret etmesiyle başlayan tartışmalar sürüyor. Kimler ne söyledi?… / AKP’li Cevheri’den ‘çözüm süreci’ açıklaması: Neden olmasın?… / Savcılıktan takipsizlik kararı: Gazeteciler bir dereceye kadar abartma hakkına sahiptir… / Şahkulu Derhgahı'nda "açılım", Meclis önünde engel… / Öğretmenler AYM önünde 'meslek nöbeti' tutacak… / Alkollü içkilere yeni düzenleme geliyor…/Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırladığı bültende…

9 KASIM 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

AKP’nin HDP ziyareti siyaseti hareketlendi

AKP'nin Anayasa değişikliği için HDP'yi ziyaret etmesiyle başlayan tartışmalar sürüyor.

Başkent kulislerinde ziyaretin MHP içerisinde rahatsızlık yarattığı konuşulurken konuyla ilgili ilk kez açıklama yapan MHP lideri Bahçeli, ziyaretin doğru ve doğal bir adım olduğunu söyledi.

HDP ziyaretinin ardından AKP’den en ılımlı açıklama Şanlıurfa milletvekili Mehmet Ali Cevheri’den gelmişti. Cevheri, "HDP legal bir partidir. Onların desteğine ihtiyacımız var" demişti. Medyascope'tan Ferit Aslan'a yeni açıklamalarda bulunan Cevheri çok olumlu tepkiler aldığını söyledi. Cevheri “Yeni bir çözüm süreci mi başlıyor?” sorusuna da “Neden olmasın” diye yanıt verdi.

Sancar: Önce bir karar verin

HDP Eş Genel Başkan Mithat Sancar’ın AKP ziyaretiyle ilgili yorumu da şöyle oldu: “AKP, Adalet Bakanı ve grup başkanvekillerini gönderiyor, ertesi gün İçişleri Bakanı bize saldırılarını, hakaretlerini yükseltiyor. Önce karar verin, bu ülkenin başı Soylu mu, siz misiniz? Eğer İçişleri Bakanı ise neden uzlaşma için partileri geziyorsunuz ve bize geliyorsunuz?”

Selahattin Demirtaş, AKP'nin HDP ziyaretini değerlendirdi

HDP’nin eski eş genel başkanlarından Selahattin Demirtaş ise Artı Gercek haber sitesinde yayımlanan yazısında AKP'nin HDP ziyaretini değerlendirdi ve şöyle dedi: ”HDP, çözüm için diyaloğa açık olduğunu gösterdi. Bunu görmek istemeyenler, ortaya çıkacak sonucun sorumlusu olurlar. HDP ile görüşmeyi kendine zul sayıp antidemokratik tutumunda ısrar eden muhalefetin gönlü hoş olsun diye HDP’liler siyasetin kapılarına kilit mi vursaydılar..”

Kılıçdaroğlu: Nefsine hakim olmayan kimseyi yanımda tutmayacağım... Ekrem İmamoğlu'nu kimseye yedirmeyiz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında uyuşturucu baronları ve kara parayı Türkiye’ye getirmekle suçladığı iktidar için, “Tuz koktu, su çürüdü. Yozlaşmanın ana merkezi Saray’dır” derken kendi partisine de “Nefsine hakim olmayan kimseyi yanımda tutmayacağım” diye seslendi.

Kılıçdaroğlu’nun gündeminde İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret suçundan açılan dava da vardı. Bu dava kapsamında İmamoğlu'na siyasi yasak gelebileceği iddiaları vardı. Kılıçdaroğlu, “Ekrem İmamoğlu’nu kimseye yedirmeyiz. Ekrem İmamoğlu kolay lokma değildir, boğazınızda kalır” dedi.

Savcılıktan takipsizlik kararı: Gazeteciler bir dereceye kadar abartma hakkına sahiptir

Türkiye, Sansür Yasası’nı tartışırken yargıdan önemli bir karar geldi.

“Tunceli’de Beş Adet Portatif Tuvalet için Resmi Açılış Töreni Düzenlendi” başlıklı haberle ilgili Tunceli Emek Gazetesi’nin imtiyaz sahibi Hüsniye Karakoyun ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Mahmut Karakoyun hakkında “Sansür Yasası” gerekçe gösterilerek suç duyurusunda bulunuldu.

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı haberin yayınladığı tarihte Sansür Yasası’nın yürürlükte olmadığı tespitini yaptı.

Savcılığın takipsizlik kararında basın özgürlüğü adına önemli tespitler de yer aldı.

ANKA Haber Ajansından Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre savcılık “Haberin yayınlanmasında toplumsal ilgi ve kamu yararı bulunmaktadır” dedi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarına da gönderme yapan savcılık “Gazeteciler bir dereceye kadar abartma hakkına sahiptirler. Haber içeriğindeki ifadeler, eleştiri niteliğindedir” değerlendirmesi yaptı.

AİHM’den Yüksekdağ ve 12 HDP’li için ihlal kararı

AİHM, HDP’nin eski eş genel başkanı Figen Yüksekdağ ve diğer 12 HDP’linin dokunulmazlıklarının kaldırılıp tutuklanmalarının hak ihlali olduğuna karar verdi. Türkiye 184 bin 600 Euro tazminat ödeyecek.

Şahkulu Derhgahı'nda "açılım", Meclis önünde engel

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kadıköy Şahkulu Sultan Derneği’nde açıkladığı “Alevi açılımı”, Meclis önüne yansımadı. Meclis’te cemevleri ve Alevilik ile ilgili düzenlemelerin yer aldığı “Torba Kanun”un görüşüleceği gün basın açıklaması yapmak isteyen Alevi yurttaşlar polis engeliyle karşılaştı. Gerilimin ardından polis, grubun Meclis Parkı’na yürümesine izin verdi. Burada yapılan açıklamada

A eşit yurttaşlık vurgusu yapıldı ve “Cem ibadetimiz, Cemevleri ibadethanemizdir” dedi. AK Parti milletvekilleri tarafından hazırlanan 21 maddelik torba kanun teklifinde yer alan düzenleme, Alevi kurumların tüm itirazlarına rağmen komisyon görüşmelerinde ‘kültür’ ifadesiyle kabul edilmişti.

Öğretmenler AYM önünde 'meslek nöbeti' tutacak

Anayasa Mahkemesi, eşit işe eşit ücret ilkesini bozduğu, ayrımcılığa neden olduğu gerekçesiyle öğretmenlerin tepkilerine neden olan Öğretmenlik Meslek Kanunu’yla ilgili CHP’nin başvurusunu bugün ele alacak.

14 sendikanın çağrısıyla geçtiğimiz günlerde bir gün iş bırakan öğretmenler yasaya tepki göstermişti. Öğretmenler bugün saat 10:00’dan itibaren Anayasa Mahkemesi önünde 'meslek nöbeti' tutacak.

Ekmek aptal toplumların gıda maddesidir' demişti: Cihan Kolivar gözaltında

Habertürk’te katıldığı programda "Ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir. Bizim toplum ekmek ile doyduğu için başında 20 senedir böyle yöneticiler duruyor" diyen Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar gözaltına alındı.

Gözaltına alınmadan önce AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “ Kolivar'ın sözleri nefret söylemidir. Milletimizi ve ekmeği aşağılayan açıklamaları hadsizliktir” demişti.

EKONOMİ

Halk Ekmek'e zam yok

Artan maliyetler nedeniyle İstanbul'da bazı fırınların gelecek aydan itibaren 5 liralık ekmeği 7,5 liradan satmaya başlayabileceği belirtilmişti. Bunun üzerine ekmek zammı gündem olmuştu. İBB Halk Ekmek Yönetim Kurulu Başkan Vekili Özgen Nama ise 3 liradan satılan Halk Ekmek'e yıl sonuna kadar zam yapılmayacağını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: Rusya ile kısmen ruble üzerinden ticaret başladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Rusya ile Türkiye arasında ruble ticaretinin kısmen başladığını belirtti. Bakan Dönmez, "Son görüşmemizde bir mutabakat söz konusu. Teknik birtakım çalışmaların tamamlanması gerekiyor. Kısmen ruble üzerinden ticaret başladı" dedi.

Petkim, dokuz ayda 5,8 milyar lira kar açıkladı

Petkim, yılın 9 aylık dönemine dair finansal raporunu açıkladı. Buna göre Petkim, yılın 9 aylık dönemini 5,8 milyar lira net kârla kapattı. Geçen yılın 9 aylık döneminde 19,2 milyar lira olan net satışlar, bu yılın aynı döneminde yüzde 109 artışla 40 milyar liraya yükseldi.

'Gececi'ye kötü haber: Yönetmelik hazırlanıyor, içki akaryakıt istasyonlarında da satılamayacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, alkollü içki ve sigara satışının yasak olduğu alanları genişleten bir yönetmelik taslağı hazırladı. Buna göre, özellikle gece geç vakitlerde alkollü içkilerin bulunabildiği nadir yerler olan akaryakıt istasyonlarında içki satılamayacak.

Yönetmelik taslağına göre; kültür, eğitim ve öğretim, spor hizmeti ve sağlık hizmeti verilen yerlerde sigara satılamamasıyla ilgili düzenleme genişletilecek.

Bakanlık verisi: Zeytin ve zeytinyağı üretimi rekor kırdı

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü verilerine göre zeytin üretimi yüzde 71, zeytinyağı üretimi yüzde 79 arttı. Bakanlık, bunun bir rekor olduğunu kaydetti.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Yunanistan Girit açıklarında doğal gaz aramaya başlıyor

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, Girit adasının güneybatısında doğal gaz bulmaya yönelik sismik araştırmalara başlayacaklarını açıkladı. Bu hamlenin Türkiye ile deniz yetki alanları konusunda yaşanan gerilimi yeniden artırmasından endişe ediliyor.

Ukrayna savaşı ve ortaya çıkan enerji krizi ile birlikte önemi artan Doğu Akdeniz’deki gaz kaynakları üzerinden gerek denize kıyısı olan ülkeler gerekse enerji ihtiyacındaki üçüncü taraflar arasındaki güç mücadelesini de artırmış durumda.

Bu arada Yunanistan, Ukrayna savaşıyla birlikte enerji ve güvenlik alanında artan önemi nedeniyle Dedeağaç limanını özelleştirmekten vazgeçti.

Yunan hükümeti enerji krizinde Dedeağaç'ı Doğu Avrupa için potansiyel bir enerji merkezi olarak görüyor. Burada yüzen doğal gaz depoları kurulması ve sıvılaştırılmış doğal gazı (LNG) yeniden gaz haline dönüştürme tesisi kurulması planlanıyor.

AB Konseyi yaptırımları uzattı

Bu gelişmeler olurken AB Konseyi, Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri nedeniyle Türkiye’ye uyguladığı yaptırımları 12 Kasım 2023 tarihine kadar uzatma kararı aldı.

AB, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki doğal gaz arama faaliyetleri nedeniyle

2020 Şubat ayında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) iki yöneticisini yaptırım listesine almıştı. Birlik 11 Kasım 2020'de Türkiye'nin Doğu Akdeniz’deki sismik araştırma faaliyetleri nedeniyle aşamalı yaptırım kararı almıştı. Karar geçen sene 11 Kasım’da bir sene uzatılmıştı.

ABD’de seçim zamanı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) dün ara seçimlere gitti. ABD Başkanı Joe Biden ve Donald Trump, seçimden önce yaptıkları son açıklamalarda seçmenlerini ikna etmeye çalıştı.

Biden, Cumhuriyetçilerin olası zaferinin ülkedeki demokratik kurumları zayıflatabileceğini söyledi.

Donald Trump ise 15 Kasım tarihinde Florida’da çok önemli bir açıklama yapacağını belirtti.

Bu seçim, 6 Ocak 2021 seçimlerinde Trump destekçilerinin ABD Kongresi'ni basmasının ardından gerçekleştirilecek ilk ulusal seçim olacak.

Cumhuriyetçiler, hayat pahalılığından ve artan suç oranlarından Biden’ı sorumlu tutuyor.

Twitter'ın yeni sahibi Elon Musk da Cumhuriyetçilere oy verme çağrısı yaptı.

Bültenimiz yayına hazırlandığında seçim sonuçlarına ilişkin bilgi gelmemişti.

Nijerya'da kolera salgını patlak verdi: 382 can kaybı

Nijerya Hastalık Kontrol Merkezinden (NCDC) yapılan açıklamada, özellikle şiddetli yağışların yol açtığı sellerin ardından ülkenin farklı eyaletlerinde kolera salgınının patlak verdiği belirtildi.

Ülkede ocak ayından bu yana 11 bin 820 kişiye kolera teşhisi konulduğu ifade edilen açıklamada, salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 382'ye çıktığı kaydedildi.

DSÖ: Avrupa'da 15 bin kişi, sıcak hava dalgaları nedeniyle öldü

Dünya Sağlık Örgütü 2022'deki sıcak hava nedeniyle en az 15 bin kişi hayatını kaybettiğini açıkladı.

Verilere göre göre İspanya'da 4 bin, Portekiz'de yaklaşık 1000, İngiltere'de 3 bin 200 ve Almanya'da 4 bin 500 civarında kişi sıcak hava dalgaları nedeniyle öldü.

Örgüt, etkili tedbirler alınmadığı sürece sıcak hava dalgaları ve aşırı sıcakların ilerleyen yıllarda daha fazla ölüme yol açacağı uyarısı yaptı.

KISA DALGA’DAN

Gişenin güçlü isimleri Şahan Gökbakar, Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz hızla dijitale yöneliyor.

Şenay Aydemir, bu isimlerin gidişinin sinema sektöründe yarattığı tahribatı sektör temsilcileriyle konuşuyor

Podcast