İşsizliğin nedeni de işsizler!

İşsizliğin nedeni de işsizler!

Türkiye dün yargıdan ve bürokrasiden gelen haberleri konuştu. Gezi davasında tutuklama kararlarına itiraz reddedildi. Gazeteci İsmail Saymaz'a Gezi hakimiyle ilgili haberleri nedeniyle 'terör soruşturması' açıldı. Kadir Gecesi'nde içkili masa fotoğrafı paylaşan kişinin tutuklanması istendi... Eskişehir'de ise 15 gün boyunca etkinlikler yasaklandı. Anadolu Fest iptal edildi. Ve ekonomi: TÜİK işsizliğin arttığını açıklarken, MÜSİAD "iş beğenmiyorlar" dedi

KISA DALGA BÜLTEN - 11 Mayıs 2022

PODCASTİ DİNLEMEK PLAY'E TIKLAYINIZ


GÜNDEM


KADİR GECESİ'NDE RAKILI FOTOĞRAFA SAVCI TUTUKLAMA İSTEDİ

Kadir gecesi, kişisel sosyal medya hesabından ‘Kadir gecesi özel, Rabbim kabul etsin’ notuyla içki masası fotoğrafı paylaştığı için Pegasus’taki işinden çıkarılan ve hakkında soruşturma başlatılan O.T. önceki gün ifade vermeye gitti. diken.com.tr'den Tuba Özer’in haberine göre savcılık O.T.’yi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk ederken; mahkeme adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi. Başsavcılık ise adli kontrol kararına itiraz ederek tutuklama istedi.

Gezi Davası tutukluları cezaevinden seslendi: 'Bu memleket, giydirmek istedikleri bu deli gömleğine sığmaz'

GEZİ DAVASI’NDAKİ TUTUKLAMALARA YAPILAN İTİRAZ TALEBİ REDDEDİLDİ

Gezi Davası'nda Osman Kavala, Ayşe Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater Utku, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Yiğit Ali Ekmekçi ve Tayfun Kahraman'nın tutukluluklarına yapılan itiraz reddedildi.İSMAİL SAYMAZ'A 'TERÖR' SORUŞTURMASI

  • Geçmişte AKP'den milletvekili aday adayı olmasına rağmen Gezi Davası'nın hakimlerinden biri olması nedeniyle tepki çeken Murat Bircan'ın eşi hakkındaki 'FETÖ soruşturmasının' ve ifadelerinin haberini yapan gazeteci İsmail Saymaz hakkında soruşturma başlatıldı. Avukat Aslı Kazan, Saymaz hakkındaki soruşturmanın Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca başlatıldığını açıkladı. Saymaz yarın ifade vermeye gidecek.
  • 888 KİŞİDEN GEZİ AÇIKLAMASI: KENDİMİZİ İHBAR EDİYORUZ
  • Gezi Davası'nda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan iş insanı Osman Kavala ile birlikte 18 yıl hapis cezası verilip tutuklanan sekiz kişiyle dayanışma kapsamında “Kendimizi savcılığa ihbar ediyoruz” başlığıyla 888 imza toplandı. Metinde “Onlar suçlu sayılıyorsa biz de suçluyuz” denildi.
  • RTÜK BAŞKANI'NA GEZİ İÇİN VERİLECEK CEZA AZ GELDİ, RAPORU GERİ ÇEKTİRDİ
  • RTÜK üyesi İlhan Taşçı’nın açıklamasına göre, kurul Başkanı Ebubekir Şahin'in talimatıyla Gezi kararından sonra CHP’li Özgür Özel ve TİP milletvekili Ahmet Şık’ın açıklamalarını veren kanallara ceza öngören rapor geri çektirildi. Rapora, kanallara daha ağır ceza verilmesini sağlayacak unsurlar eklendi.

SHOW TV'DEN 'NEBATİ SKECİ' AÇIKLAMASI: REYTİNGLERİN YÜKSEK OLACAĞI HAFTAYA BIRAKTIK

Güldür Güldür'ün Nureddin Nebati skeci yayınlanmadı | Independent Türkçe

Show Tv’de yayınlanan Güldür Güldür programında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin taklidinin yapıldığı bir skeç yayınlanmamıştı. Sansür tartışmalarına neden olan bu durumla ilgili Show TV yönetimi, gazeteci Fatih Altaylı’ya açıklama yaptı. Kanal yönetimi ortada sansür olmadığını belirterek durumu şöyle açıkladı: "Bayram haftası olduğu için ratingler genel olarak düşüktü ve biz de iyi bir skecin ratinglerin ve reklam gelirlerinin daha yüksek olacağı önümüzdeki hafta yayınlanmasını doğru bulduk. Bu hafta yayınlanacak.”

ESKİŞEHİR'DEKİ ETKİNLİK YASAĞI ANADOLU FEST'İ DE İPTAL ETTİRDİ

Eskişehir Valiliği kentte 15 gün boyunca etkinlikleri yasakladı. Bu kararla birlikte 12 -15 Mayıs arasında Eskişehir Mola Tesisleri’nde yapılması planlanan birçok sanatçının sahne alacağı Anadolu Fest de iptal edildi.

Anadolu Fest tarafından yapılan açıklamada süreçle ilgili hukuki girişimlere başlandığı belirtildi. Sosyal medyada da birçok kişi “Festivalime dokunma” diyerek durumu protesto etti.

NESİN VAKFI, HESAPLARIN BLOKE EDİLMESİNE KARŞI HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATTI

İstanbul Valiliği’nin izinsiz bağış kampanyası yaptığı iddiasıyla banka hesaplarını bloke ettiği Nesin Vakfı, karara karşı hukuki süreç başlattıklarını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemizi sivil, özgürlükçü ve kuşatıcı bir anayasaya mutlaka kavuşturacağız

ERDOĞAN: İMKAN BULDUĞUMUZDA ÜLKEMİZİ ÖZGÜRLÜKÇÜ ANAYASAYA KAVUŞTURACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Danıştay'ın 154. Kuruluş Yıl Dönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada hukuk vurgusu yaptı. Yönetime geldiği günden beri hukuk devleti mücadalesi verdiğini söyleyen Erdoğan, “-İmkan bulduğumuzda ülkemizi özgürlükçü anayasaya kavuşturacağız" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan 'Anneler Günü' mesajı

KILIÇDAROĞLU’NDAN CENGİZ’E SERT YANIT

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal’la dost olduklarını söyleyip kendisi için de benzer çağrı yapan Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz’e sert yanıt verdi. “Kılıçdaroğlu'nu ne zannediyorsun kardeşim!" diyen CHP lideri şöyle devam etti: "Kılıçdaroğlu beşli çetelerin değil milyonların adamıdır. 4 milyon elektriği kesilen abonenin sözcüsüdür. Geleceğiz! Ama sadece birine değil beşinize birden geleceğim. Seçimden sonra geleceğim, vatandaşın hakkını hukukunu sormak için geleceğim.”

Hükümetin mülteci politikasını da eleştiren Kılıçdaroğlu, “Emperyal güçlerin Orta Doğu'daki maşası Recep Tayyip Erdoğan’dır” dedi.

BAHÇELİ: SURİYELİ SIĞINMACILAR KOMŞUMUZ OLACAKLARDIR

Mültecilerle ilgili tartışmalar ve yeni açıklamalar devam ediyor. Erdoğan son açıklamasında “Mültecilere sahip çıkacağız” derken, gitmek isteyenlerin gideceğini söylemişti. MHP Genel Başkanı Bahçeli de bu sözleri destekledi ve şöyle dedi: "Suriyeli sığınmacılar bugün misafirimizse yarın komşumuz olacaklardır. Suriyelilerin güvenli ve onurlu şekilde yurtlarına sevk edilmesi en önemli konulardan olmalıdır. Düzensiz göçe müsaade edilmemelidir.”

Bu arada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Suriyeli sayısının 200 bin 950 olduğunu söyledi.


EKONOMİ


Son dakika... İşsizlik rakamları açıklandı

TÜİK'E GÖRE İŞSİZLERİN SAYISI BİR AYDA 153 BİN ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mart ayına ilişkin işgücü istatistiklerini açıkladı. Buna göre martta işsizlik yüzde 11,5 oldu. Bu oran bir önceki ay yüzde 10,7 seviyesindeydi. Martta işsiz sayısı da 153 bin kişi artarak 3 milyon 894 bin kişi oldu.

MÜSİAD BAŞKANI ASMALI: TÜRKİYE'DE İŞ BEĞENMEME GİBİ BİR DURUM VAR

İşsizlik oranı yükselirken bu durumu “şi beğenmeyenlere” bağlayanlar arasına Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Mahmut Asmalı da katıldı. Türkiye’de çalışmak isteyen herkese iş olduğunu söyleyen Asmalı şöyle dedi: , "Maalesef Türkiye'de iş beğenmeme gibi bir durum var. Çalışsa da verimli olmuyor. Yabancı uyruklu işçiler bu işlerde daha fazla çalışıyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan da nisan ayında yaptığı açıklamada “Hamdolsun çalışmak isteyen herkesin iş bulabildiği bir ülkede yaşıyoruz” demişti.

VEDAT BİLGİN 3600 EK GÖSTERGE İÇİN YİNE SÖZ VERDİ

1 Mayıs'ta söz verdiği emeklilerle ilgili zam açıklamasını yapmayan, 3600 ek gösterge toplantısını işlerinin yoğunluğu gerekçesiyle erteleyen Çalışma Bakanı Bilgin'den yeni açıklama geldi. Bilgin, 3600 ek göstergesini ay sonuna kadar bitireceklerini söyledi.

KOÇ HOLDİNG YILIN İLK ÇEYREĞİNDE KÂRINI YÜZDE 218 ARTIRDI

Koç Holding, 2022 yılının ilk çeyreğinde piyasa beklentilerinin hafif üzerinde 6 milyar 713 milyon TL net dönem kârı elde etti. Holding, geçen yılın aynı dönemine göre kârını yüzde 218 oranında artırdı.


DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA


AB'den Suriyeli mülteciler için 1 milyar euro ek kaynak

AB'DEN SURİYELİ MÜLTECİLER İÇİN 1 MİLYAR EURO EK KAYNAK

AB, Suriyeli mülteciler için düzenlenen uluslararası yardım konferansında 1 milyar euroluk ek yardım taahhüdünde bulundu. Almanya da 1,05 milyar euro taahhüt etti. Yardımlardan Türkiye'deki Suriyeliler de yararlanacak. Suriye'de 11 yıl önce başlayan savaşta,13 milyondan fazla kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. AB verilerine göre Suriye halkının yüzde 90'ı yoksulluk içinde yaşıyor, yüzde 60'ı yiyecek sıkıntısı çekiyor. Ülkede 14,6 milyon kişi insani yardıma muhtaç durumda.

MACRON'DAN 'AVRUPA SİYASİ TOPLULUĞU' ÖNERİSİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Ukrayna gibi ülkeler için AB dışında bir "Avrupa siyasi topluluğu" oluşturulması çağrısı yaptı. Ukrayna'nın AB'ye üyeliğinin "on yıllar" alacağı öngörüsünde bulunan Macron, AB etrafında demokratik devletlerden oluşan daha geniş bir siyasi topluluk oluşturma önerisinde bulundu.

Yunanistan ve BAE'den 4 milyar euroluk yatırım fonu

YUNANİSTAN VE BAE ARASINDA 9 ANLAŞMA

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretinde Veliaht Prens Zayid el Nahyan'la başta enerji, teknoloji ve sağlık olmak üzere çeşitli alanlarda 9 anlaşmaya imza attı.

FİLİPİNLER'DE İKİNCİ MARCOS DÖNEMİ: BABASINI HALK DEVİRDİ, OĞLUNU HALK SEÇTİ

Filipinler'de 1986’da halk ayaklanmasıyla devrilen 'son diktatör' Ferdinand Marcos'un aynı adı taşıyan oğlu, büyük bir farkla devlet başkanı seçildi.

İngiltere'de bir ilk: Yeni yasama yılını Kraliçe Elizabeth yerine Prens Charles açtı

İNGİLTERE'DE BİR İLK: YENİ YASAMA YILINI KRALİÇE ELİZABETH YERİNE PRENS CHARLES AÇTI

İngiltere'de yeni yasama yılı açıldı. Geleneksel olarak kral ya da kraliçenin bir konuşma yaptığı törende bu yıl bir ilk yaşandı. Açılışı, 96 yaşındaki annesi Kraliçe 2. Elizabeth yerine Galler Prensi Charles yaptı. İngiltere'de kral veya kraliçenin yeni yasama yılı öncesinde parlamentoyu açması ve hükümetin programını aktarması asırlardır süren bir gelenek. Kraliyetin katılımı nedeniyle bu günde ülkede şaşalı bir tören düzenleniyor. Prens Charles da törene, amiral üniformasıyla katıldı.

2026'ya kadar hava sıcaklığında yeni rekor bekleniyor

2026'YA KADAR HAVA SICAKLIĞINDA YENİ REKOR BEKLENİYOR

Birleşmiş Milletler Dünya Meteoroloji Örgütü, 2026 yılına kadar hava sıcaklıklarında yeni bir rekor kırılacağı tahmininde bulundu. Kayıtların tutulmasından beri dünyada en sıcak yıl 2016 olmuştu. 2026 yılına kadar Sahel Bölgesi, Kuzey Avrupa, Alaska ve Kuzey Sibirya'da daha yüksek yağış, Amazonlar'da ise hava şartlarının daha kurak olması bekleniyor. Yağışların kış aylarında tropikal bölgelerde artacağı, subtropikal bölgelerde ise azalacağı öngörülüyor.

Yeni Avatar filminin fragmanı yayınlandı: 13 saatte 6 milyondan fazla izlendi

YENİ AVATAR FİLMİNİN FRAGMANI YAYINLANDI: 13 SAATTE 6 MİLYONDAN FAZLA İZLENDİ

Dünyanın en çok gişe geliri getiren filmi olan Avatar, 13 yıl sonra devam filmiyle beyaz perdeye dönüyor. Serinin ikincisi Aralık ayında izleyici ile buluşacak. Filmin YouTube'da yayınlanan 90 saniyelik fragmanını kısa süre içinde milyonlarca kişi izledi.

KISA DALGA’DAN

Nobel ödüllerini belirleyen enstitülerden biri olan İsveç’teki Karolinska Enstitüsü’nden Erdinç Sezgin, ödülün 1901’den bugüne kadar ki hikayesini Kısa Dalga’dan Kemal Göktaş’a anlatıyor.