Epistemolojik Kopuş Sucuk Ekmek

Bu hafta ne yazsam diye düşünmeye gerek olmadı. Gözlerindeki parıltıya şahitlik ettiğimiz sayın bakan, kurduğu bu olağanüstü cümleyle hepimizi ekonomik sistemimizin başarılarıyla ilgili aydınlatınca, efendim dolar 18,5 olmuş, mazot yine 24'ü geçmiş, ekmek 5 lira falan aklımıza bile gelmez oldu, ikna olduk, kendimizi emin ellere emanet hissettik.

Öyle güzel bir cümle ki, insan duyunca "bu kadar karmaşık bir cümleyi kurabilen bir bakan konuyu çok iyi anlamış, içim rahat etti" diyor kendi kendine. Tabii ya, neo klasik ekonomi düşüncesinden epistemolojik bir kopuştan bahsediyor adam, bunun yemek tarifindeki karşılığı ne olurdu desem, herhalde şöyle bir cümle kurabilirim.

Monomer veya polimer bileşikler ile indirgen şekerler arasında sıcaklığın etkisi ile ortaya çıkan ve azotlu polimerik bileşiklerin oluşması ile sonuçlanan enzimatik olmayan esmerleşme reaksiyonları sonucu gıdanın dış katmanında bir kabuk oluşturun.

Yukarıdaki cümleyi daha basitçe anlatalım desek, mesela "eti mühürleyin" diyebiliriz, burada bahsedilen şey maillard reaksiyonu dediğimiz, sıcaklıkla yiyeceklerin dış katmanında oluşan o "pişme" görüntüsünün bilimsel anlatımı. Ben her zaman bir şeyi ne kadar iyi biliyorsan o kadar basit anlatabilirsin diye düşünenlerden biri olarak, laf kalabalıklarından uzak durmaya çalışıyorum, sayın bakan ve danışmanlarına da naçizane önerim daha sonraki denemelerde sayın bakanın bile okumakta zorlanacağı cümleler kurmasınlar, ya da yapsınlar, şu ortamda iki gülüyoruz, fena mı?

Neyse bugün tarifimizde size sayın bakanımızın tarzından esinlenerek epistemolojik kopuk bir sucuk ekmek tarifi vereyim dedim. Bakalım becerebilecek miyim?

Malzemeler:

-100 gram çeşitli baharatlar ve sarımsakla karıştırılıp bağırsağa doldurulup fermente edilmiş, ısıl işlem gördükten sonra kurutulmuş dana kıyması (sucuk)

-1/2 adet öğütülmüş buğdayın su, tuz ve maya ile karıştırılarak fermente edilerek kabarması sağlandıktan sonra şekil verilip fırınlanmış hali (ekmek)

-1 adet patlıcangiller (Solanaceae) ailesinden, anavatanı Güney ve Orta Amerika olan, meyvesi yenebilen otsu bitki türü (Solanum lycopersicum) (domates)

-1 adet capsicum (içerdiği capsaisin miktarı kişisel tercihlere göre seçilebilir) (biber)

-1 gram maydanozgiller (Apiaceae) familyasından Mayıs-Haziran ayları arasında, beyaz ve pembemsi renkli çiçekler açan, 40–60 cm boyunda, bir yıllık otsu bir bitki türünün tohumlarının kurutulup öğütülmüş hali (kimyon)

Efendim öncelikle bir adet kesici el aleti ve kesme işlemini üzerinde gerçekleştireceğiniz yüzey parçası alınız. Isıl işlem görmüş dana kıyması karışımının dışındaki bağırsak katmanını kesici el aleti marifetiyle soyunuz ve malzemeyi dilediğiniz boyutlarda dilimlere kesiniz.

Fırınlanmış buğday unu, su ve maya karışımınızı da kesici el aletiyle dilediğiniz ebatta kesip içine malzeme yerleştirilebilecek şekilde boyuna kesiniz.

Solanum lycopersicumunuzu alıp, onu da kesici el aletinizle dilimlere ayırınız.

Capsicumun sapını çıkarınız, uzunlamasına ikiye kesiniz.

Bir adet metalden yapılmış kenarları 3-4 cm derinliğinde, 20 cm ve üzeri çaplarda pişirme kabını orta ateşte ısıtınız. Yüzey sıcaklığı 150 ila 180 dereceye geldiğinde, ısıl işlem görmüş dana kıyması karışımı dilimlerinizi içerisine yerleştiriniz. Her iki yüzünde monomer veya polimer bileşikler ile indirgen şekerler arasında sıcaklığın etkisi ile ortaya çıkan ve azotlu polimerik bileşiklerin oluşması ile sonuçlanan enzimatik olmayan esmerleşme reaksiyonları sonucu gıdanın dış katmanında bir kabuk oluşturunuz.

Tercih ederseniz aynı esnada aynı pişirme kabında capsicum parçalarını da yerleştirerek onlarda da monomer veya polimer bileşikler ile indirgen şekerler arasında sıcaklığın etkisi ile ortaya çıkan ve azotlu polimerik bileşiklerin oluşması ile sonuçlanan enzimatik olmayan esmerleşme reaksiyonları sonucu gıdanın dış katmanında bir kabuk oluşturunuz. Tercih etmezseniz capsicumu çiğ olarak da kullanabilirsiniz.

Reaksiyonlar sizi mutmain edecek seviyeye geldiğinde, uzunlamasına ikiye kestiğiniz fırınlanmış buğday unu su ve mayayı, pişirme işlemi esnasında ısıl işlem görmüş baharatlı dana kıyma karışımından pişirme kabına akan sıvılaşmış lipidlere iç kısmını bastırmak suretiyle lipidleri fırınlanmış buğday unu su ve maya karışımının iç kısım yüzeyine aktarınız.

Fırınlanmış buğday unu su ve maya karışımının uzunlamasına keserek açtığınız iç kısmına, kenarları 3-4 cm derinliğinde ve 20 cm ve üzeri çapta metal pişirme kabında ısıl işleme tabi tutarak monomer veya polimer bileşikler ile indirgen şekerler arasında sıcaklığın etkisi ile ortaya çıkan ve azotlu polimerik bileşiklerin oluşması ile sonuçlanan enzimatik olmayan esmerleşme reaksiyonlarını tamamladığınız çeşitli baharatlar ve sarımsakla karıştırılıp bağırsağa doldurulup fermente edilmiş, ısıl işlem gördükten sonra kurutulmuş dana kıyması parçaları ve capsicumları yerleştiriniz.

Üzerine 1 gram maydanozgiller (Apiaceae) familyasından Mayıs-Haziran ayları arasında, beyaz ve pembemsi renkli çiçekler açan, 40–60 cm boyunda, bir yıllık otsu bir bitki türünün tohumlarının kurutulup öğütülmüş halini serpiştiriniz.

Sıcak sıcak tüketiniz efendim.

Keyifli bir haftasonu dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar