Evde Yunan usulü kabak kızartma

Geçmiş yıllarda fırsat bulduğumuzda yurt dışına tatile giden insanlardık, o günleri hayal meyal hatırlayabiliyorum. Bir avronun 2, 3 hatta 4 lira civarında olduğu yıllarda, bu tür imkanlar şimdikinden çok daha geniş bir kitlenin elindeydi

Hatta bir seferinde, ki sanırım son gidişimiz, Midilli'ye gittiğimizde Rahip Brunson krizi ortaya çıkmıştı, o zamanlar birayı ısmarlamanızla içip bitirmeniz arasında kur değişimi etkisiyle hatırı sayılır fiyat oynamaları yaşadığımızı da hatırlıyorum.

Neyse ki bu fırsatları zamanında değerlendirmişiz. Şimdilerde bu tür seyahatler çok ama çok daha zor. Zaten kur aldı başını gitti, gözünün parıltısıyla ekonomimizi yönetenler çeşitli kur baskılama modelleri icat ediyorlar ama ancak bir kaç gün işe yarayabiliyor bunlar. Bunun üstüne bir de Ukrayna krizi sonucu artan petrol ve yakıt fiyatları da eklenince uçak bileti fiyatları da aldı başını gitti. Örneğin yanı başımızdaki Atina'ya bu yakınlarda gideyim deseniz, İstanbul çıkışlı olarak muhtemelen 6-7 bin TL kişi başı bilet ücretini gözden çıkarmanız gerekiyor. Mesafe arttıkça bu rakamlar maalesef iyice artıyor.

Neyse, bu ortamda yapabileceğimiz bir şey, oralardaki yediğimiz yemeklerin benzerlerini evde pişirip nefis köreltmek olabilir. Ben de bugün size tam olarak bu konuda destek olmak istiyorum.

Yunan adalarına gittiyseniz kabak kızartmalarının lezzetini tatmışsınızdır. Bu çıtır çıtır kabakların sırrı elbette dışındaki kaplama. Bizde kabak kızartması çoğunlukla ya olduğu gibi yapılır ya da biraz una bulayarak pişirilir. Yunan usulündeyse genellikle tempura tarzı sıvı bir hamur kaplanarak pişirildiği için dışı daha çıtır çıtır oluyor. Yanına da süzme yoğurtla hazırlanmış bir kuru cacıkla servis ederseniz, dip sos olarak çok yakışıyor.

Malzemeler:

-3 adet orta boy kabak

-1 su bardağı un

-1 tatlı kaşığı kabartma tozu

-1 şişe soğuk soda

-tuz, taze çekilmiş karabiber, kekik

-kızartmak için yağ (eğer mümkünse zeytinyağı)

Kabakları mandolin veya keskin bir bıçak yardımıyla ince ince dilimleyin. Eğer isterseniz patates kızartması gibi şerit şeklinde de kesebilirsiniz.

Un, baharat ve kabartma tozunu bir kasede karıştırın. Üzerine sodayı ekleyip karıştırın. Hafif kıvamlı bir sıvı hamur elde etmiş olmalısınız, eğer kıvam çok yoğunsa biraz daha soda veya su ekleyebilirsiniz.

Kızartma yağınızın iyice ısındığından emin olduktan sonra, kabaklarınızı ufak gruplar halinde karışıma bulayıp kızgın yağda hafifçe altın sarısı olana dek kızartın. Sıcak sıcak servis yapın.

Keyifli bir pazar günü dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar