Kızarmış soğan

Bu aralar gündemimizde sıkça gördüğümüz yiyeceklerden bir tanesi soğan. Soğan üzerinden siyaset yapılır mı derseniz, bir kilo soğan 25-30 liralara gelmişse elbette yapılır diyebiliriz.

Maalesef ekonomi korkunç durumda, kimle otursanız konu kısa bir süre içinde fiyatlara geliyor. Öyle bir hal ki, utanarak yazıyorum, birçok insana 2 ay önce hayatımızı durduran depremi bile unutturdu ne yazık ki.

Soğan diyorduk. Evet bir tek soğanın bile 7 - 8 liraya geldiği bir noktadayız artık. Soğan çok faydalı bir gıda. A, B ve C vitaminlerini bol miktarda içeriyor. İçerdiği antioksidanlarla kansere karşı fayda sağlıyor. Sadece mide hassasiyeti olan kişilerin çiğ tüketmemesi öneriliyor. Ayrıca mutfağımızın temel taşlarından biri olduğu da aşikar elbette. Memlekette içine soğan konmayan tencere yemeği bulmak oldukça zor. Zaten o yüzden fiyatı o kadar gündem oldu.

Ben de hazır bu kadar gündemin ortasına düşmüşken sizlere bir soğan tarifi vereyim istedim. Hazırlaması kolay ve çok keyifli bir atıştırmalık olsun diye kızarmış soğanda karar kıldım. Gerçi bunu kızartmak için yağ falan da lazım, iyice zengin yemeği olma yolunda gidiyor sanki. Neyse gözümüzü karartalım ve kızarmış çıtır soğan yapalım.

Malzemeler:

- 3 büyük boy kuru soğan, ince halkalar şeklinde veya piyazlık doğranmış

- 2 su bardağı süt

- 2 su bardağı un

- 1 çay kaşığı toz sarımsak

- 1 çay kaşığı tuz

- Kızartmak için yağ

Soğan dilimlerini süte yatırın. 5 dakika kadar sütle marine edin. Ayrı bir kapta un, toz sarımsak ve tuzu karıştırın. Soğanları parti parti alarak unla kaplayın.

Bir fritözde veya derin bir tencerede yağı ısıtın. Soğanları yine partiler halinde, güzel bir kahverengi olana kadar 2-3 dakika pişirin, pişenleri kağıt havlu üzerine alarak yağlarını azaltın, bir de sıcakken üzerine biraz tuz eklemeyi de ihmal etmeyin.

Bu kızarmış soğanlar hava geçirmeyen bir kapta bir haftaya kadar dayanır, sandviçlerinizde, çorbalarınızda, hatta pilavlarınızda lezzeti artırmak için kullanabileceğiniz bir garnitür olur. 3 büyük soğanı pişirdiğinizde çok büyük ihtimalle bir miktarını bu şekilde kullanabilirsiniz.

Utanacak kararlardan uzak bir hafta dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar