Kral çıplak salatası

Kral çıplak masalını hatırlarsınız değil mi? Ne güzel masaldır o. Dalkavukluk yapmak isteyen ve aptal görünmek istemeyen herkes kralım çok şık olmuşsunuz derken bir çocuk "Kral çıplak!" diye bağırır.

Bugün görüyoruz ki, maalesef bizde de durum çok farklı değil. Deprem yaldızları ve korku bariyerlerini de sarsınca gerçek ne yazık ki iyice net ortaya döküldü. Yönetme anlayışı sadece kendisinin nasıl algılandığından ibaret olan bir iktidar ile böyle büyük bir felakete denk gelmek bizim kader planımızmış. Yıllarca bütün o korku salan davalar, bağırmalar, oluşturulan kutuplaşmalar, yaratılan endişe hissi, aslında bir türlü karşılarına çıkıp cevap verebilen kimse olmadığı için bu denli güçlü görünmelerine de neden olmuş bir yandan. O güçlü görüntü deprem ve sonrasında yaşananlarla artık yok.

O yüzden depremin olduğu akşam o denli hiddetle not ediyoruz konuşması oldu. O yüzden belirli medya kanalları hariç deprem bölgesi gezilerinde hiç kameraya izin verilmiyor. O yüzden muhalefete hakaretler ardı ardına sıralanıyor.

Neyse, siyasete biraz dokunan bir yazı yazdığımı sakın anneme söylemeyin, o beni yemek yazan bir makina mühendisi olarak biliyor.

"Kral çıplak" isminde bir salata yok. Daha önce denediğim bir tarif olduğunu da söyleyemem. Ama bugün konudan tarife gidiyorum.

Kral Çıplak Salatası:

- 150 gr paket ton balığı konservesi (sardalya da olur)

- 1 paket konserve haşlanmış nohut

- 3 adet kornişon turşu veya 1 adet Çubuk salatalık turşusu (küp doğranmış)

- 1 yemek kaşığı turşunun suyu

- 2 yemek kaşığı piyazlık doğranmış kuru soğan (varsa)

- 2 yemek kaşığı zeytinyağı

- Tuz, karabiber

Ton balığının fazla yağını süzün. Nohutları da süzüp mümkünse suyla biraz durulayın. Bir kasede nohut, ton balığı, turşu suyu, soğan ve zeytinyağını karıştırın. Tadına baktıktan sonra damak tadınıza göre tuz ve karabiber ekleyin. Eğer imkan varsa, biraz ince doğranmış aysberg veya marul da ekleyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar