Nedir bu tatlı patates?

Yemek meraklısıysanız, son yıllarda ülkemizde de daha kolay bulunabilen tatlı patatesi denemişsinizdir. Orta Amerika kökenli olan tatlı patates, müthiş bir A vitamini ve beta karoten deposu. 100 gram tatlı patateste, günlük A vitamini ihtiyacınızın neredeyse 3 katı kadar A vitamini bulunuyor.

Beta karoten içeriğinin de etkisiyle olsa gerek, havuç ve bal kabağına benzer bir lezzeti olduğunu söyleyebileceğimiz tatlı patates, isminin ve görüntüsünün çağrıştırdığının aksine, bildiğimiz patatesle çok yakın akraba değil. Farklı olarak, bol miktarda lif ve yukarıda da bahsettiğim üzere, A vitamini ve beta karoten içeriyor.

Genellikle parlak turuncu renkteki tatlı patates, diğer karbonhidratlara göre düşük nişasta içeriğiyle de ön plana çıkıyor ve sağlıklı bir alternatif sağlıyor. Aynı zamanda, C vitamini, thiamin, potasyum ve manganez gibi, vücudun ihtiyaç duyduğu farklı maddeler de tatlı patateste bolca bulunabiliyor.

Tatlı patates C vitaminini de bolca bulunduruyor. Büyük bir tatlı patatesi yiyerek, günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde 70'ini alabiliyorsunuz. C vitamininin önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki ne gibi faydalar sağlıyor derseniz onlardan da örnek verelim, öncelikle hücrelerinizi koruyor ve psikolojinizi destekliyor, sinir sisteminin işleyişini düzenliyor, dişlerinizin yerinde durmasını bile sağlıyor.

Yine bol bulunan manganezin de kemiklerinize faydalı olduğunu ve aynı zamanda hücreleri stresin etkilerinden koruduğunu da söyleyeyim.

Neyse, fayda saymaya daha fazla devam edersem sizi sıkacağımı düşünüyorum. O yüzden çok basit üç tatlı patates tarifi vereceğim. Aslında, bildiğimiz patates ile yaptığınız bir çok tarifi tatlı patates ile de yapmak mümkün. Benim sevgili oğlum tatlı patates püresi ile balık birlikte çok seviyor, o tarifi de paylaşmazsam olmaz.

Tatlı patates püresi:

Kabuklarını soyduğum ve gelişigüzel doğradığım tatlı patatesleri, yarılarına gelecek kadar su doldurarak bir tencereye alıyorum. Üzerine bir çay kaşığı deniz tuzu serpip, orta ateşte patatesleri çatalla ezilebilir hale getirene kadar 10-15 dakika pişiriyorum. Altını kapattıktan sonra, suyun kalanını süzüp, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ekliyorum ve çatalla patatesleri iyice eziyorum. Damak tadıma göre tuz ve karabiber ekliyorum. Alternatif olarak buharda da pişirerek denemenizi tavsiye ederim.

Fırında tatlı patates dilimleri ve balık:

Tatlı patatesleri soyup ince ince dilimliyorum. Bir kapta tuz, zeytinyağı, karabiber ve taze biberiye yapraklarıyla lezzetlendirip karıştırıyorum. Patatesleri bir fırın kağıdı üzerine yan yana dizip önceden 200 dereceye ısıtılmış turbo ayarındaki fırına tepsiyi yerleştiriyorum. 10 dakika sonra tepsiyi çıkarıp, fileto yaptırdığım balıkları patateslerin üzerine yerleştirip tekrar fırına koyuyorum. Balığın kalınlığına göre 15-20 dakika pişirince yemek hazır oluyor.

Fırında elma dilimi tatlı patates:

Tatlı patatesleri iyice yıkayarak dışlarında eğer varsa tüm toprağı temizliyorum. Elma dilimi şeklinde, kabuklarını soymadan dilimliyorum ve üzerlerine 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı, deniz tuzu, karabiber ve varsa taze biberiye yaprakları serpip herşeyi iyice harmanlıyorum. Sonra fırın kağıdı konmuş bir tepsiye diziyorum ve önceden 180 dereceye ısıtılmış fırında yaklaşık yarım saat pişiriyorum. Fırınınızın performansına göre bu süre değişecektir ama, üzeri hafifçe kahverengileşip, dışı çıtır ve içi yumuşak olacak şekilde pişirmenizi öneriyorum.

Keyifli bir pazar günü dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar