Oğlumun favorisi pancake

7 yaşına yaklaşan bir çocuğunuzun olması çok keyifli bir şey. Bir çok durumda mutfakta kendinizi adapte edebilme yeteneği gerektiren bir durum öncelikli olarak. Daha önce de bununla ilgili bir truva atı börek tarifi yazmıştım hatırlarsanız.

Bu sıralar favorisi pancake. Aslında bunun benim çok favorim olduğunu söyleyemem, çünkü pancake besleyicilik olarak kahvaltı alternatifleri içerisinde biraz geride kalan bir yiyecek. Ama çok sevdiği için haftada 1-2 defa da yapıyorum. Vereceğim tarif oldukça pratik ve kolay, benim de evde genellikle yaptığım tarif.

Pancake, aslında sıvı bir hamurun yapışmaz bir tava üzerinde hafif yağ ile pişirilmesi sonucu ortaya çıkan bir yemek. Daha önce burada da anlattığım krep, bir pancake türevi. Tarihi olarak, Antik Yunan'da benzer tarifler mevcut. MÖ 5. yüzyılda Teganites adı verilen, un, zeytinyağı, bal ve kesilmiş sütle yapılan bir pancake türü var, bu isim de kızartma tavası anlamına geliyor bir yandan. Yine benzer döneme ait Staitities tarifindeyse piştikten sonra bal, susam ve peynir eklendiğini görüyoruz.

Günümüzdeki yapılışıyla pancake, İngiltere'ye MS 15. yüzyıl civarında giriyor. Daha kabarık olması için kabartma tozu da ekleniyor. Üzerine yine genellikle tatlı lezzetler katılıyor (en popüler olanları akçaağaç şurubu ve bal).

Bu tarifin haricinde dünyanın neredeyse her tarafında farklı pancake türevlerine rastlıyoruz, Japonlarda okonomiyaki adındaki çok kabarık pancake, Endonezya'da panekuk, Singapur ve Malezya'da Pek Nga, eski Sovyet ülkelerinde Blini derken bu liste oldukça uzun olacaktır. İlginç bir şekilde, bizim mutfağımızda bu şekilde hazırlanan bir tarife rastlamak pek mümkün değil, turistik yörelerde gözlemeye pancake yazıldığını görürüz, bu bana tam doğru gelmiyor.

Hazırlaması çok basit, lezzeti de bence hiç fena olmayan bir pancake tarifi isterseniz, hemen başlayalım.

Malzemeler (12-15 civarı pancake için)

-1 su bardağı un

-1 çay bardağı süt

-1 yumurta

-1/2 paket kabartma tozu

-1 silme çorba kaşığı toz şeker

-1 fiske tuz

-1 çorba kaşığı tereyağı

Un, kabartma tozu, tuz ve şekeri bir kapta karıştırın. Diğer bir kapta süt ve yumurtayı çırpın, erittiğiniz tereyağını ekleyin. Un karışımını sıvıya yavaş yavaş ekleyerek iyice çırpın.

Her şey iyice karıştığında oldukça koyu, bozadan biraz daha kıvamlı bir hamur elde edeceksiniz. Hamuru bir 10 dakika dinlendirin, sonrasında yapışmaz bir tavayı çok çok hafif yağlayın (ben tereyağını erittiğim tavayı bir kağıt havluyla silerek üzerinde kalan yağı tavaya iyice incecik yayıyorum). Tavayı ısıtın ve bir çorba kaşığı ile tavanıza olabildiğince yuvarlak pancake hamurlarını dökün.

Pancakelerin üzeri baloncuk baloncuk olduğunda ters taraflarını çevirin, iki tarafı da 1-2 dakika pişirdikten sonra tabağa alın.

Üzerine bal, kakaolu fındık ezmesi, reçel gibi süslemeler yaparak tüketebilirsiniz.

Keyifli bir pazar günü dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar