Tavuk Suyuna Gerçek Kötüler

Bugün gerçekten ne yazacağımı hiç bilmeden başlıyorum. Siyaset inanılmaz görüntüler vermeye başladı. Bir yanda giderek radikalleşen, Hizbullah'la ittifak yapan, 6284. Maddeye açık açık karşı çıkan Yeniden Refah Partisi'nden medet umup önce ret yiyen, sonra her nasılsa onlarla da ittifak yapan bir hükümet var. Diğer yanda ise Kılıçdaroğlu'nun adaylığı etrafında birleşen muhalefet.

Öyle bir şey ki, yukarıdaki satırları yazarken aklıma çocukluğumda izlediğim bir çizgi film geldi. Daha detaylı olsun diye de biraz araştırdım. Meğer 10 sene önce Agos'ta Cengizhan Çelik bunun ayrıntılı bir analizini de yazmış, oradan alıntılayacağım. Tamamını okumak isterseniz de buradan ulaşabilirsiniz. 1977-1980 arası çekilmiş Laff-a-lympics efsanesi üç farklı grubun birbiriyle yarıştığı bir çizgi film. Üç gruptan birincisi Scooby Doobies, ikincisi Yogi Yahoeys, sonuncusu ise Gerçek Kötüler.

"Tipik bir kaybedenler kulübü üyeleri Gerçek Kötüler. Zafere giden her yolu mubah sayıp hileye hurdaya bulaşan ama sonunda hep çuvallayan yarışmacılardan oluşur bu ekip.

...

Gerçek Kötüler'in kazandığı yarışların Fas ve İstanbul'da olması da tesadüfle açıklanamaz herhalde. Her ne kadar İstanbul'u, hâlâ Osmanlı etkisinde, fesle dolaşan insanlardan oluşan bir biçimde gösterseler ve "Hindi" geyiğini de yapsalar bile bu efsanenin içerisinde İstanbul da yer almıştır. Hem de Gerçek Kötüler'in kazandıkları ilk yarışın bu olması sebebiyle tarihe de geçmiştir."

Neyse Gerçek kötülerin ilk İstanbul'da kazanmış olmasından anlam falan çıkarmayacağım elbette. İşte öyle ittifaklara bakarken her nasılsa Gerçek Kötüler aklıma düştü, hiç anlamadım neden öyle oldu.

Sonra yine çizgi film düşünüp muhalefetin Voltron'u oluşturması üzerine de mi yazsam acaba dedim ama, sanki oraya doğru dağılmasam daha doğru olacakmış gibi. Ama Millet İttifakı'nı da acaba Gerçek Kötüler'e karşı bir Scooby Doobies ve Yogi Yahoeys birleşmesi olarak görebilir miyiz? Böyle böyle yaktık devreleri.

Neyse ben konuma döneyim, siyaset saçmalıkları benim konum değil. Hele kaybettiği oy karşısında tamamen radikalleşme belirtileri gösterenler hiç değil.

Bugün size bence mutfakta en çok ihtiyaç duyulabilecek malzemelerden birisini anlatayım o zaman. İyi bir tavuk suyu bence evde bulunması çok önemli olan bir malzeme. Her zaman yapamıyorum ben ama yaptığımda kocaman bir miktar yapıp bir kısmını dondurucuya atmaya gayret ediyorum.

Benim anlatacağım tarif daha koyu renkli sonuç veriyor, zengin bir lezzet. Ama isterseniz bütün veya parça tavukları aşağıdaki sebzelerle doğrudan haşlayarak (fırın kısmını pas geçerek) tavuk suyu da elde edebilirsiniz. O da gayet lezzetli olur, haşladığınız tavuğu da yemeğinizde güzel güzel kullanırsınız. Hatta dışarıdan aldığınız piliç çevirmenin kemikleriyle bile bu tarifi yapabilirsiniz.

Malzemeler:

-1 çiğ tavuğun kemikleri, ayrıca varsa kanat uçları

-1 tatlı kaşığı bitkisel yağ

-1 soğan, dilimlenmiş

-1 havuç, dilimlenmiş

-1 pırasa, dilimlenmiş

-1 kereviz sapı, dilimlenmiş

-1 baharat buketi (defne yaprağı, maydanoz ve kekik dalları mutfak ipi ile bağlanmış veya tülbent içinde)

-1 çay kaşığı karabiber

Fırını 160°C fan ayarında ısıtın. Tavuk karkasını parçalara ayırın, varsa kanat, deri parçası gibi parçalarla birlikte bir fırın tepsisine yerleştirin. Tepsiyi fırına koyun ve 40 dakika pişirin.

Bu arada, büyük bir tencereyi kısık ateşin üzerine koyun ve yağı, ardından dilimlenmiş sebzeleri ekleyin. Sık sık karıştırarak sebzeler yumuşayıp karamelize olana kadar pişirin (tavuğu kızartmakla aynı süre).

Kavrulmuş karkası ve kemikleri sebzelerle birlikte tencereye koyun, kızarmış yağları tepside bırakın. Tepsideki sıvı yağı atın, ancak bir miktar su ekleyin ve dibe yapışmış koyu karamelize parçaları tahta bir kaşıkla kazıyın. Eğer tepsiniz ocak üstünde kullanılabilir bir ürünse, ateş üzerinde bu işlemi yapmak daha kolaydır. Bu sıvıyı tencereye ekleyin.

Tencereyi soğuk su ile doldurun - yaklaşık 3 litre - ardından kaynatmak için ısıyı orta-yüksek seviyeye getirin. Kaynadıktan sonra altını kısıp hafifçe kaynamaya bırakın ve bir kepçe veya servis kaşığı kullanarak yüzeye çıkan köpük veya yağı sıyırın. Temiz göründüğünde ve daha fazla yağ veya köpük görünmediğinde, baharat buketini, karabiberleri ekleyin.

Çok kısık ateşte, üstü kapalı olarak 4 saat pişirin, arada bir kontrol ederek yeniden köpük oluştuysa onları da sıyırıp atın. Bu süre zarfında konsantre bir tavuk suyuna dönüşecektir. Suyu dikkatlice büyük bir süzgeçten daha küçük bir tencereye veya kaseye süzün, ardından son bir kez kontrol edin ve yağını alın. Soğumaya bırakın, ardından bir kaba aktarın ve buzdolabında veya dondurucuda saklayın.

Keyifli bir pazar günü diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar