Üst Düzey Ocakbaşı: Afitap Mühür

EVREN AYBARS


Evet seçimleri geçirdik. Yorucu, sinir bozucu, tuhaflıklarıyla hatırlanacak bir haftayı geride bıraktık. Şimdi önümüzdeki hafta yapılacak ikinci tura bakalım. Lütfen ne olursa olsun gidin ve oyunuzu kullanın.

Ankara'da olup meyhaneye gitmek isteyen nüfusun muhtemelen yarısı civarında bir kısım ilk olarak Afitap'ı düşünür. Mezeleri sıcakları ile gerçekten özel bir yer Afitap ve haklı bir popülarite sonrası işleri oldukça büyüttüler.

Önce Söğütözü Afitap'ı açtılar, ki ben aslında bu tarz işletmelerde büyümeyi çok riskli buluyorum, ama orada da istikrarlı bir şekilde kalitelerini sürdürdüler.

Yılın ilk aylarında ise biraz daha farklı bir konsept olan Afitap Mühür'ü açtılar. Ben de bir kaç defa burada yemek yedikten sonra artık bir yazı hak ettiğini düşünüyorum.

Öncelikle Afitap Mühür Söğütözü'nde Armada'nın aşağısında yaşam sokağında yer alıyor. Oldukça şık bir mekan olduğunu söylemek mümkün. Mezeler ve ana yemekler içeride ufak bir büfe gibi bir alanda sergileniyor.

Burası aslında Afitap'ın ocakbaşı haline evrilmişi. Mezeler biraz daha sınırlı sayıda ve ızgara ağırlıklı çalışıyorlar. Ama mezelerin oldukça iyi olduğunu söylemek mümkün. Kurutulmuş domates ve hellimli Kıbrıs mezesi (ki en son gittiğim çok yakın arkadaş grubumdaki Kıbrıslı dostumuz Kıbrıs'ta böyle bir meze olmadığını söylüyor ama olsun) benim favorilerimden. Köpoğlu da Afitap'la aynı, gayet başarılı. Ara sıcak olarak aldığımız acılı atom ise dili uyuşturacak kadar acı değil ama lezzeti gayet iyi.

img-8468.jpeg

Ben atonun özellikle çok acı olmamasını daha çok seviyorum, aşırı acı masadaki diğer mezelerden aldığınız tadı da baskılıyor. Bu bakımdan çok başarılı. İçinde bol tereyağı, közlenmiş patlıcan, acı biber ve yoğurt var.

Bence Afitap'ın en güzel mezelerinden olan köpoğlu burada da mevcut, üzerinde kızartılmış kibrit patateslerle servis yapılıyor, güzel bir doku farkı yaratıyor.

Mühür'ü diğer Afitap'lardan farklı kılan şey sıcaklarda et ağırlıklı menüsü. Ben gittiğim seferlerde Adana kebabı, kokoreç, kuzu şiş, yağlı kara gibi örnekleri denedim. Lezzetleri gayet iyi, porsiyonları oldukça büyük, dört kişi üç dört çeşit meze, 1-2 ara sıcak sonrası iki farklı et yediği zaman yeterli oluyor.

284c9290-f1e9-4ddd-a34a-5e48fddcfeca.jpeg

Afitap Mühür'ü ben çok beğendim. Dediğim gibi, bir kaç defa gittim. Fiyatlar maalesef nereye gitsek, ne yesek artık çok pahalı geliyor. Bir porsiyon döneri artık 100-150 lira civarına yiyoruz. O bakımdan burada içki de dahil olunca kişi başı ödeyeceğiniz rakamlar az değil. Ama eğer güzel bir akşam yemeği yiyecek bir ocakbaşı restoranı arıyorsanız Mühür'ü seçenekleriniz arasında düşünebilirsiniz. Mutlaka rezervasyon yaptırın, özellikle hafta sonlarında yer bulmak zor olabiliyor. Rezervasyon için telefon numarası 0506 329 26 67.

Keyifli bir hafta dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar