Yardımlaşmak

6 Şubat faciasının üzerinden neredeyse 3 ay geçti. Milyonlarca insanı etkileyen, açıklanan rakamlara göre 50 binin üzerinde can alan korkunç depremler, tüm Türkiye’yi geri dönülmeyecek şekilde değiştirdi.

Deprem bölgesinde yaşamayanlar için hayat normal akışına döndü gibi. Seçim, hayat pahalılığı, soğana karşı siha gemisi gibi enfes gündemler içerisinde yaşamaya çalışıyoruz. Benim görüşümün ne olduğunu okuyanlar bayağı bir sezmiştir o bakımdan tekrara da gerek görmedim.

Şu dönemde en önemli şeylerden biri dayanışma. Öyle bir dayanışma ihtiyacı var ki, hangi birine yetişeceğimizi bilmez haldeyiz. Deprem sonrasında başlayan o büyük insan zincirleri şimdilerde biraz duruldu ancak oraları unutmamamız gerekiyor, insanlar hayatlarına geri dönmeye çalışıyorlar, ama hiç hiç kolay değil.

Petek Pastanesi

Hatay’ı Antakya’yı bilenler Petek Pastanesi’ni bilir mesela. Depremde büyük zarar gören bölgede Petek Pastanesi de önemli zarar gördü. Hem personelden hem de onların ailelerinden kayıplar yaşadılar. Ama toparlanıp bölgede ellerinden gelebildiğince destek verdiler, karınları doyurmaya çalıştılar. Ben de bugün onlara bir selam vereyim istedim. Unutmayalım, bölgede ekonomiyi yeniden canlandırmak için oralardan yapılacak alışverişlerin çok büyük önemi var. Petek Pastanesi’nden geçtiğimiz Eylül ayında avlam bir kaç tatlı getirmişti, hepsi son derece üst kaliteydi. Baklava türü tatlıları da, Hatay’a özgü kireçte bekletilip pişirilmiş kabak tatlısı da, her türlü lezzetini denemenizi tavsiye ederim. Petek Pastanesi ürünlerine www.peteksiparis.com adresinden ulaşabilirsiniz. Bölgeden alışveriş yaparak diğer üreticilere de destek olmak isterseniz internette onlarca liste var, küçük bir google araması yeterli olur.

Peki, ramazan ve bayram sonrasında muhtemelen şişen bünyelere şöyle şahane ve basit bir salata tarifi isteyenleriniz var mı? Onlara da şöyle basit bir salata tarifi verelim. Caprese, İtalya’da yiyebileceğiniz en lezzetli ve en basit lezzetlerden birisi. Bir kaç dakikada hazır olan, lezzeti emeğine on kat basan bir tabak. Gelin basit bir caprese tarifi ve bunu yerlileştirmek için yapabileceklerinizle hemen kısaca anlatayım:

Malzemeler:

-250 gram domates
-250 gram suda mozarella (bulamazsanız dil peyniri de kullanabilirsiniz)
-1 tutam fesleğen yaprağı
-3 yemek kaşığı zeytinyağı
-1 yemek kaşığı balzamik sirke (veya iyi kalite nar ekşisi)
-Yarım limonun kabuk rendesi

Eğer suda mozarella bulduysanız, domates ve mozarellayı aynı kalınlıkta dilimleyin, bir tabağa bir dilim domates, bir dilim mozarella birbirinin üzerine gelecek şekilde dizin. Bulamadıysanız, domatesleri ve dil peynirlerini benzer büyüklükte parçalara bölün. Bir tabağa karışık olarak yerleştirin.

Üzerine zeytinyağı, balzamik sirke (veya nar ekşisi) gezdirin. En son üstüne limon kabuğunu yukarıdan rendeleyerek serpiştirin. Limonu rendelemeden önce mutlaka üzerinden bir miktar sıcak su dökerek yıkayın, çünkü limonların uzun dayanması için üzerine parafin sıkılması yaygın bir uygulamadır, mum yemek istemezsiniz diye düşünüyorum. Fesleğen yapraklarını da ayıklayıp salata üzerine serpiştirin. Caprese salatanız hazır, bir iki dilim kızarmış ekmekle çok nefis olacağına emin olabilirsiniz.

Bunu biraz daha geliştireyim derseniz de, biraz badem salatalık, acı veya tatlı sivri biber, siyah zeytin gibi eklemelerle caprese olmayan ama çok lezzetli bir salata haline de getirebilirsiniz.

Hep beraber dayanışmaya devam, çok az kaldı…

Keyifli bir pazar günü diler, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı kutlarım.

Önceki ve Sonraki Yazılar