Sağlıkta şiddeti konuşacak 200 vekil aranıyor

Sağlıkta şiddeti konuşacak 200 vekil aranıyor

Muharrem ayının ilk gününde cemevlerine saldırılara ortak tepki / Meclis olağanüstü toplanacak: Sağlık çalışanlarının sorunlarını konuşmak için 200 vekil aranıyor / Danıştay'dan kötü haber: Zeytinlikler yine tehlikede / Türk-İş açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı: Asgari ücretin dört katı / İtalya'yı ayağa kaldıran ırkçı cinayet: Nijeryalı göçmen sokak ortasında öldürüldü.. Tüm gelişmeler bültende...

1 AĞUSTOS 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM


Muharrem'in ilk günü cemevlerine saldırı

Muharrem ayının ilk günü olan cumartesi günü Ankara’da Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Merkezi, Şah-ı Merdan Kültür Evleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile Ana Fatma Cemevi’ne saldırılar düzenlendi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Saldırılara siyaset dünyasından da tepki yağdı. CHP’li vekilerden peş peşe "Bilindik ve kirli bir oyun sahneye koyuluyor" açıklamaları gelirken, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Muharrem ayına girdiğimiz bu mübarek günde, saldırıyı şiddetle kınıyor, Alevi kardeşlerime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Hiçbir güç, birliğimizi ve beraberliğimizi bozamayacak” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Saldırı tüm yönleriyle aydınlığa kavuşturulmalıdır. Herkesin eşit ve onurlu vatandaş olduğu " açıklaması yaptı. HDP’nin açıklamasında da "Alevilere ve Alevi kurumlarına yönelik saldırılar iktidar cenahının Alevileri hedef alan söylemleriyle tetiklenmektedir” denildi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de “Canlarımıza geçmiş olsun. Bu saldırılar hepimize yapılmıştır. Saldırgan hukuk önünde hesabını verecektir” dedi. Diyanet İşleri Genel Başkanı Ali Erbaş da saldırıları kınadı.

Meclis olağanüstü toplanacak: Sağlıkta şiddeti konuşmak için 200 vekil aranıyor

TBMM Genel Kurulu, sağlık çalışanlarına şiddet konusunda CHP'nin verdiği teklifi için bugün saat 15.00'te olağanüstü toplanacak.

CHP'nin, 120 milletvekilinin imzasının bulunduğu dilekçeyi sunması üzerine TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Genel Kurul'u 1 Ağustos’ta olağanüstü toplantıya çağırmıştıı. Genel Kurul, bugün saat 15.00'te toplanacak ve görüşmelere başlanması için toplantı yeter sayısı olan salonda 200 milletvekili sayısı aranacak.

CHP'nin çağrısının ardından MHP ve HDP toplantıya katılmayacaklarının duyurdu. AKP’nin ise Meclis'te olacağı ve Genel Kurul salonuna girmeyeceği öğrenildi. CHP, İYİ Parti ve Meclis'te temsil edilen siyasi partilerin üyelerinin Genel Kurul'da hazır bulunacağı bildirildi.

YSK'dan Erdoğan'ın adaylığı sorusuna 'yanıt' geldi: Görüş yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumhur ittifakının cumhurbaşkanı adayı olduğunu açıklamıştı. Erdoğan’ın üçüncü dönem adaylığı tartışılırken Liberal Demokrat Parti (LDP) Genel Başkan Yardımcısı Hasan Kulaksız, Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) bir dilekçe vererek, “Erdoğan hukuken aday olabilir mi?” diye sormuştu. Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre YSK, yanıtında şu görüşlere yer verdi: “Yüksek Seçim Kurulu'nun görevleri arasında bulunmayan bir konuda görüş bildirilmesine yer olmadığına karar verilmesi gerekmiştir.”

Danıştay'dan kötü haber: Zeytinlikler yine tehlikede

Zeytinliklerin madenciliğe açılması yönündeki yönetmeliği durduran Danıştay 8. Ceza Dairesi'nin kararına bakanlık itiraz etti. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 22 Haziran’da yürütmenin durdurulması kararını kaldırdı.

Gazeteci İsmail Saymaz’a konuşan Avukat Fevzi Özlüer, Milas’a bağlı İkizköy’de zeytinliklerinin madencilere verilmesine karşı çıkan köylülerin davası için keşfe gitmeye hazırlanırken, kararın çıktığına dikkat çekiyor. Özlüer, “Bu durumda pek çok yer var. Ucu açık bir süreç başladı. Tam bir yağma” diyor.!

Covid-19 geçirenler ne zaman aşı olmalı?

Koronavirüs vakaları hızlı bir şekilde yükselirken, aşı da tekrar gündemde. Sağlık Bakanlığı’nın son verilerine göre, bugüne kadar 58 milyona yakın 1’inci doz, 53 milyonun üzerinde 2’nci doz olmak üzere uygulanan toplam aşı miktarı 150 milyon 453 bin 133 doza ulaştı.

Sosyal medyada 3 doz mRNA aşılı bir kişinin, hastalığı yeni atlattıktan sonra “4. doz aşımı ne zaman olmalıyım?” sorusuna bir hekim tarafından verilen “Bir ay sonra” yanıtı yeni bir tartışmayı başlattı. Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Duran Tok şunları söyledi: "65 yaş üzeri olmayan, kronik hastalığı bulunmayan bir kişi 3 doz mRNA aşılıyken hastalığı geçirmiş ise 4 ile 6 ay arasında koruyucu bağışıklığa sahip olur. Hastalıktan bir ay sonra aşı olunması doğru bir öneri değil."

EKONOMİ

Türk-İş açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı: Asgari ücretin dört katı

Türk-İş'in hesaplamasına göre temmuzda 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden "açlık sınırı" 6 bin 840 lira oldu. Yoksulluk sınırı ise 22 bin 280 lira olarak hesaplandı.

Fındık alım fiyatı 54 TL olarak açıklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan fındık alım fiyatını 54 TL olarak açıkladı. Erdoğan "Biz iktidara geldiğimizde fındığın alım fiyatı 1 doların altındaydı. Biz onu 3 doların üstüne çıkardık" açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı fındık alım ücretine muhalefet tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu "Bundan artık kimseye bir hayır yok. Fındık üreticisi az sabır, geleceğiz yardımınıza!" paylaşımı yaptı.

İYİ Parti lideri Akşener ise “Yerli ve milliliğin sadece sözde kaldığına bir kez daha şahit olduk. Yazık...” açıklamasını yaptı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “54 TL ile üretici ancak 3 dolar alır. 2015’te 1 kg fındıkla 4 litre mazot alınıyordu; şimdi ise 2 litre. Mağdur edilen üreticimizi koruyacağız” dedi.

Kimse dayanıklı tüketim ürünü almıyor

Ipsos tarafından gerçekleştirilen Anti Kriz Monitörü Araştırması ile “Toplumda bireylerin son bir yıl içinde bir dayanıklı tüketim ürünü alıp almadığı, son bir ay içinde ise bu oran nedir, ikinci el ürün satışında durum ne, hangi kategorilerde yüksek, hangi kategorilerde düşük?” soruları soruldu.

Son bir yıl içinde toplumun yüzde 46’sı dayanıklı tüketim ürünleri almamış. Son bir ayda ise her 10 kişiden 6’sının herhangi bir dayanıklı tüketim ürünü satın almadığı belirlendi. Tüketicilerin büyük bölümü izinci el piyasasından alışveriş yaptıklarını belirtti.

Ağbaba: İşsizlik fonu işverene destek sağlıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, bu yılın ilk 6 ayında işsizlik fonundan işsizlere ödenen tutarın 5,8 milyar TL olduğunu, işverenlere ise teşvik ve destek ödemeleri adı altında 11, 4 milyar TL ödendiğini belirtti. Ağbaba, "Fon, işsizlerden çok işverenlere mali destek sağlayan bir yapıya dönüşmüş durumda" dedi.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

İbrahim Kalın açıkladı: Ukrayna'dan ilk tahıl gemisi yarın sabah yola çıkabilir

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ukrayna ile Rusya arasında sağlanan tahıl anlaşmasının hayata geçirilmesinde ilerleme kaydedildiğini açıkladı. Kalın, ilk geminin bu sabah yola çıkma ihtimali olduğunu söyledi.

Dünyanın en önemli tahıl ihracatçıları arasında yer alan Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, pandemi sonrası ortaya çıkan küresel gıda krizini derinleştirmiş ve fiyatları artırmış durumda. İstanbul'da geçen hafta Birleşmiş Milletler ile Türkiye'nin arabuluculuğunda varılan anlaşma ile Ukrayna silolarında bekletilen tonlarca tahılın Karadeniz üzerinden yeniden ihracatının başlaması planlanıyor.

Tahıl yüklü şüpheli gemi Lübnan'da durduruldu

Lübnan, Ukrayna tahılı taşıyan Suriye bandıralı gemiyi durdurdu. Bir Türk vatandaşına ait olduğu iddia edilen gemideki tahılın Rusya'nın işgali altındaki bölgeden çıkış yaptığı öne sürüldü.

İtalya'yı ayağa kaldıran ırkçı cinayet: Nijeryalı göçmen sokak ortasında öldürüldü

Genel seçim öncesi yabancı karşıtlığının tırmanışa geçtiği İtalya'da, Nijeryalı bir göçmen bir İtalyan tarafından sokak ortasında dövülerek öldürüldü.

Olay sırasında etrafta toplananların müdahale etmek yerine cep telefonlarıyla görüntü çekmesi tartışma yarattı. İtalyan siyasetinin her kesiminden tepki yağdı.

Olayın yaşandığı Macerata bölgesi daha önce de göçmenlere yönelik saldırılarla anılmıştı. 2018'de Afrikalı göçmenlere ateş açılmış, sekiz kişi yaralanmıştı. İtalyan yüksek mahkemesi saldırının bir nefret suçu olduğuna hükmederken, bir kişi 12 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

General Hafter ABD'de mahkum edildi

Libya'nın doğusunu kontrolü altında tutan General Halife Hafter, ABD'de bir mahkeme tarafından, insan haklarını ihlal etmekten mahkum edildi. Karara göre Hafter, öldürülen çok sayıda kişinin yakınına tazminat ödeyecek.

ABD yargısı, geçen yıl Aralık ayında Libya'da yapılması planlanan seçimler nedeniyle, süreci etkilememek adına Hafter'in yargılandığı davayı geçici olarak durdurmuş; ancak daha sonra seçimlerin iptal edilmesinin ardından yeniden başlatmıştı.

İsrail'deki F-35'ler uçuştan çekildi: Teknik sorun inceleniyor

Türkiye'nin bir dönem üretim ortağı olduğu F-35 savaş uçaklarının pilot fırlatma sisteminde sorun yaşandığı belirtiliyor. ABD'den gelen uyarının ardından İsrail'deki F-35'lerin uçuşu inceleme için durduruldu.

Çin'in sert uyarılarına rağmen Pelosi Asya ziyareti kapsamında Tayvan'a da gidecek mi?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Asya’da dört ülkeyi kapsayan gezisine dün başlarken, daha önce vaat ettiği gibi Tayvan’ı ziyaret edip etmeyeceği merakla bekleniyor.

Çin, olası Tayvan ziyaretinin gerçekleşmesi halinde "askeri karşılık" dahil sert tepkiler vereceği uyarısında bulunuyor.

Polesi’nin makamından yapılan açıklamada Tayvan konusunda bilgi verilmezken, “Bu ziyaret, Hint-Pasifik bölgesinde karşılıklı güvenlik, ekonomik ortaklık ve demokratik yönetime odaklanacak" denildi.

İspanya'dan bir garip tasarruf çağrısı: Kravat takmayın

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı savaş nedeniyle Avrupa'nın en büyük endişesi haline gelen enerji krizine yönelik İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'den ilginç bir tasarruf çağrısı geldi. Sanchez, ülkede artan sıcaklıklara karşı klima kullanımının arttığına işaret ederek, bakanları ve başta kamu çalışanlarını "gerekmedikçe kravat kullanmamaya" davet etti

Bütün bedenler plaj bedenidir' kampanyasında skandal: 'Protez bacağımı değiştirdiler'

İspanya'da bütün kadınların plaja gitmesi için başlatılan vücut olumlama kampanyasında skandal yaşanıyor. Fotoğrafı kullanılan beş kadından üçü kendilerinden izin alınmadığını söyledi. İngiliz model Sian Green-Lord, görselde protez bacağının bilgisayarla kaldırıldığını açıkladı.

Joe Biden, yeniden koronavirüse yakalandı

ABD Başkanı Joe biden’ın koronavirüs testinin 27 Temmuz’da negatife döndüğü açıklanmıştı. Ancak Biden'ın 30 Temmuz’daki testi yine pozitif çıktı.

New York’ta Maymun Çiçeği nedeniyle acil durum ilan edildi

ABD’nin New York kentinde, Maymun Çiçeği virüsü vakaları nedeniyle ‘Halk Sağlığı Acil Durumu’ ilan edildi.

New York Belediye Başkanı Eric Adams, "New York salgının merkez üssü ve yaklaşık 150 bin kişi riski altında” dedi.

Avustralya’da kurtarılan kaplumbağanın midesi plastik dolu

Avustralya’nın Sydney kentinde sahilden kurtarılan küçük bir kaplumbağanın midesinin sadece plastikle dolu olduğu açıklandı. Kaplumbağayı tedavi eden veterinerler, hayvanın yediği plastiklerin vücuttan atılmasının altı gün sürdüğünü vurguladı. 2015 yılında, dünya çapında yüzey sularında yüzen 15 trilyon ile 51 trilyon arasında mikroplastik parçacık olduğunu tahmin edilmişti.

ABD'de 1 milyar 337 milyon dolarlık piyango tek bir kişiye çıktı

ABD'de haftalardır devreden ve 1 milyar 337 milyon dolara yükselen piyango, tek bir bilete çıktı. Kazanan kişi, kesintilerden sonra 780,5 milyon dolar alabilecek.

KISA DALGA’DAN

Meteoroloji Genel Müdürlüğü aşırı sıcaklar konusunda uyarıda bulunmuştu.

Mehveş Evin, dünyayı kasıp kavuran sıcak dalgasını ve gelecekle neler olacağı, iklim ve halk sağlığı uzmanı Dr. Ümit Şahin’le konuştu