Evde tavuk kanat

Bir haftayı daha geride bıraktık. Haftanın siyaset harici skandalı 16 yaşında Porsche kullanırken bir kişiyi öldüren oğlunu yurtdışına kaçıran aile elbette. Şu cümlenin tamamı skandal zaten. Bir insanın 16 yaşında çocuğunun ehliyetsiz araba ile gezmesine izin vermesi zaten bir problemken, bir de o yaşta çocuğa o kadar hızlanabilen bir arabayı verebilmek, gencecik bir insanın ölümüne neden olunca da hemen yurtdışına kaçırmak. Galiba insanların çocuk sahibi olması için özel bir ehliyet verilse fena olmayacak.

Şu döner tarifi elime yapıştı kaldı. YouTube kanalım için çekim de yapıyorum, yıllar sonra çok da iddialı bir geri dönüş yapayım istiyorum, döneri hazırladım, o kısmın çekimi tamam da bir türlü pişiremedim. Aslında onu da yaptım ve çektim, ama görüntü kalitesi gerçekten beni mutsuz etti, o bakımdan yeniden çekmem gerek. Önümüzdeki hafta için elimden geleni yapıp yetiştirmeye çalışacağım sizlere buradan söz.

Döner tarifi yapmayacaksak bari yerine hoş bir şey koyalım. Zaten herkesin içi şişti, bari güzel bir tarif yazayım.

Bu tarifi yaklaşık 4 sene önce yazdım Gazete Duvar'da. Oldukça uzun zaman geçmiş aradan ve bence tekrar yazmakta sorun yok. Evde nefis bir tavuk kanat yapmak için çok basit bir yöntem var aslında. Kabartma tozu kullanmak, kanat derisindeki yağ moleküllerinin daha hızlı kırılmasını ve daha çıtır ve gevrek olmasını sağlıyor. O zaman da daha fazla doku ve lezzet ortaya çıkıyor.

MALZEMELER

1 kg. tavuk kanat

1 paket hamur kabartma tozu

1 çay kaşığı tuz

1 çay kaşığı karabiber

1 çay kaşığı sarımsak tozu

1 çay kaşığı toz biber, varsa isli paprika

Acı sos:

-1 çay bardağı acı sos

-100 gram tereyağı

Bir kapta baharatları ve kabartma tozunu karıştırın. Tavuk kanatlarını büyük bir kaseye alın ve baharat karışımıyla iyice karıştırın. Kanatların her tarafını karışıma iyice bulayın.

İyice kaplandıklarında, bir fırın tepsisine kağıt serin, üzerine ızgara teli yerleştirin ve kanatları birbirlerine dokunmayacak şekilde tele dizip, önceden 200 dereceye ısıtılmış fırına verin.

20 dakika sonra tepsiyi çıkarın, kanatları bir ters yüz edin, pişirmeye devam edin. Bir 20 dakika daha geçtiğinde yine çıkarın, bir daha ters yüz edin ve tekrar fırına verin. Buffalo sos için tereyağını bir sos tenceresinde eritin ve acı sosu üzerine ekleyip iyice karıştırın.

Kanatları bir on dakika kadar daha pişirdiğinizde hazır olacaklar. Elbette elinizdeki kanatların büyüklüğüne göre pişirme süresi az biraz fark edebilir.

Kanatları yeniden büyük bir kaseye alın, üzerine sosu boşaltın ve tekrar kasenin içerisinde tüm tavuklar sosla kaplanana kadar iyice karıştırın.

Bu bahsettiğim sos tarifi bufalo sos dediğimiz oldukça acı bir sos, yanına kereviz sapı ve rokforlu krema ile servis edilir. Acı sos sevmiyorsanız bu haliyle de gayet lezzetli olacaktır.

Keyifli bir pazar günü dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
EVREN AYBARS Arşivi
SON YAZILAR