Kore usulü tavuk

Kore yemeklerine girmeden önce işin kültür kısmını kısaca konuşmak gerek. Çünkü karşımızda çok boyutlu bir konu duruyor. Dünyanın bir çok yerinde bir Kore modası yaşanıyor. Bu iş öyle durduk yere olmamış elbette. 1990'lı yıllarda Güney Kore hükümetinin kültürel ihracat kararı vermesi sonrasında yapılan uzun bir çalışmanın ürünüyle karşı karşıyayız.

Bu çalışmanın en önemli ürünleri ise özellikle gençler arasında çok büyük popülarite kazanan K-Pop ve yine tüm dünyada popülarite kazanan Kore dizileri.

K-Pop zaten başlı başına bir konu, üzerine de en çok tartışma dönen kısım olabilir. İdollerinin çocukluk yıllarından itibaren yoğun bir şekilde eğitildiği (hatta neredeyse programlandığı) bu akım, çok farklı müzik tarzlarını bir araya getirmesi ve olmazsa olmaz dansları ile tüm dünyada gençler arasında popülarite kazandı. Grupların arka planlarında ise çok ciddi pazarlama çalışmaları yapılıyor. Her çıkan grup farklı bir hedefle yola çıkarılıyor demek mümkün. İdoller amaca uygun olarak çeşitli dillerde şarkı söyleyecek kadar iyi o dilleri öğreniyorlar. Sosyal medyadan hayranlarıyla etkileşime giriyorlar. Bütün bunlar kültür ihracatının parçası.

İşin dizi boyutu da çok farklı değil, tüm dünyaya hitap edebilecek dizilerde mutlaka Kore kültürü öne çıkarılıyor. Prodüksiyonlar ve senaryolar oldukça üst seviyede, böylece diziler genellikle çok seviliyor. O arada da size satın alabileceğiniz bir çok ürün tanıtılıyor.

Bugün Kore makyaj malzemeleri, kıyafetleri ve yemekleri işte bu tür planlı bir pazarlama sonucu olarak giderek daha yaygın olarak bulunur hale geliyorlar. Kore restoranı deneyimim de işte bu yüzden ilginçti, bir çok masada K-Pop sanatçılarının hayranı gençlere rastladım, kıyafetleri ve makyajları gerçekten bizim yaş kuşakları için biraz zor anlaşılabilir olsa da, bu kadar hayranlığa da saygı duymamak onları göz ardı etmek olacaktır. Dizilerde de keyifle yenen Kore yemeklerini tatmak isteyenler de yine bu restoranların sık müşterileri arasında.

Son olarak tarife geçmeden Kore mutfağından da genel olarak bahsetmek gerek. Kore yemekleri tipik uzakdoğu mutfaklarına yakın karakterde, acı, tatlı, ekşi tatların bolca kullanıldığı ve acı seviyesi ile sizi bolca terletirken, sarımsak miktarıyla da olası vampirlere karşı da koruma sağlayabilir.

Malzemeler: (4 kişilik)

-1 kg parça tavuk (mümkünse kemiksiz but

-2 yemek kaşığı mirin (mirin yoksa beyaz üzüm suyuna veya beyaz şaraba iki çay kaşığı limon ekleyerek kullanabilirsiniz)

-2 çay kaşığı incecik kıyılmış taze zencefil

-1 çay kaşığı tuz

-1/2 çay kaşığı karabiber

-1 su bardağı patates ya da mısır nişastası

-Kızartmalık yağ

-Susam (tavada biraz kavrulmuş)

-Taze soğan (incecik dilimlenmiş.

Sosu için:

-3 yemek kaşığı domates püresi

-2 yemek kaşığı Gochujang (bulamıyorsanız, çok acı bir biber salçası kullanabilirsiniz)

-2 yemek kalıpı bal

-2 yemek kaşığı kahverengi şeker

-2 yemek kaşığı soya sosu

-2 yemek kaşığı incecik kıyılmış sarımsak

-1 yemek kaşığı susam yağı

-1 yemek kaşığı pirinç sirkesi

Bir kapta mirin, zencefil, tuz ve karabiberi karıştırın. İçerisine tavukları alıp iyice hepsinin marinasyona temas etmesini sağlayın.

Bir başka kaba nişastaları koyun, tavuk parçalarınızın üzerini nişastayla tamamen kaplayıp bir kenara alın.

Bir sos tenceresinde tüm sos malzemelerini karıştırın, kısık ateşte ısıtın, kaynamaya başlar başlamaz ateşten alın.

Bir tencerede bol miktarda kızartmalık yağı 180 dereceye ısıtın. Tavukları tencereyi çok doldurmadan, 2-3 partide 5 ila 7 dakika civarı, içleri pişene kadar kızartın. Sonra, yağın üzerindeki kalan malzemeleri bir kevgirle alıp, tavuklar iyice kızarıp renkleri altın sarısı olana kadar 2-3 dakika daha kızartın.

Kızarmış tavuklarınızı bir kaba alıp sıcak sosla iyice karıştırın, üzerine susam ve taze soğan serpin ve sıcak sıcak servis yapın. Alternatif olarak sosu tavukları banmak için ortaya da koyabilirsiniz.

Keyifli bir gün diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
EVREN AYBARS Arşivi