Dana eti ve soğanla yapılan harika bir Yunan yemeği: Stifado

Geçtiğimiz hafta yine memleketin gündemi zamlarla ekonomiyle ve hayat pahalılığıyla doluydu. Buna artık alışmak, daha doğrusu bir şekilde adapte olmak zorundayız sanırım. İşimiz çok çok zor.

Enflasyon için yazan rakamlara da gülüp geçiyorum sadece. Örneğin geçen sene Aralık'ta bilinen bir kiralama şirketinden iş için birkaç günlük araç kiraladım, o zaman 500 lira olan bir aracın bugün kiralamaya kalktığımda fiyatı günlük 2.300 lira. Haydi o zaman kıştı şimdi yaz, onun da etkisi mutlaka vardır, ama bu farklar açıklanabilecek farklar değil artık. Hele son bir ay içerisinde akaryakıt ürünlerine gelen toplam %50'lik fiyat artışı hakkında neden kimse bir şey demiyor ona da çok şaşkınım açıkçası.

Ne yazık ki bu şartlar altında Aile Bakanlığı'nın da yaptığı açıklamaya göre, sosyal yardım verilerinden yola çıkarsak, ülkemizde 3.6 Milyon aile aşırı yoksul. 1.8 milyona yakın aile elektrik borcunu bile ödeyemiyor.

Bu fiyat durumunu yaptığımız seçimler belirlediği için sızlanma hakkımız da pek yok aslında. Bir şekilde hayatta kalmaya çalışacağız.

Yunan yemekleri serisinde geçtiğimiz hafta Kleftiko anlatmıştım. Bu seriye bugün de yine benzer bir tencere yemeği ile devam edeceğiz. Stifado.

Stifado dana eti ve soğanla yapılan bir tür tencere yemeği. Soğan sadece soyuluyor ve bütün olarak yemeğe giriyor. Önden biraz karamelize ediliyor. Baharatlar ve domates sosuyla gayet keyifli bir yemek. Yine özellikle daha soğuk zamanlarda daha çok keyif verecek bir yemek. Yanına makarna, pilav, patates püresi gibi yemeklerle de servis edilebilir. Tercih ederseniz balzamik sirke yerine kırmızı şarapla da deneyebilirsiniz.

Malzemeler

-1 1/2 kilo dana döş eti, iri parçalara bölünmüş

-5-6 yemek kaşığı zeytinyağı

-tuz, taze çekilmiş karabiber

-2 yemek kaşığı un

-500 g küçük kuru soğan, soyulmuş (arpacık soğan da kullanılabilir)

-2 diş sarımsak

-2 dal biberiye

-1/2 çay kaşığı yenibahar (varsa meyvesi)

-2 çubuk tarçın

-2 yemek kaşığı domates salçası

-80 g balzamik sirke

-1 yemek kaşığı toz şeker

-1 çay kaşığı kimyon

-400 g konserve domates veya 2 adet olgun domates (kabukları soyulup doğranmış)

-1 litre su

Bir tavayı yüksek ateşin üzerine yerleştirin ve 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin.

Bir kapta eti tuz, karabiber ve unla karıştırın ve sıcak tavaya aktarın. Her tarafı kızarana kadar 4-5 dakika soteleyin.

Aynı anda başka bir tencereyi yüksek ateşin üzerine yerleştirin ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Soğanları ve sarımsakları ekleyin ve dışları karamelize olana kadar soteleyin.

Biberiye, yenibahar meyveleri, çubuk tarçın ve domates salçasını ekleyip iyice soteleyin. Tencereyi balzamik sirke ile deglaze edin, şekeri ve kimyonu ekleyin ve karıştırın.

Konserve domatesleri, suyu ve tenceredeki etleri ekleyin, kapağını kapatın, ateşi orta seviyeye düşürün ve etler iyice yumuşayana kadar 1,5-2 saat kaynatın.

Keyifli bir pazar günü dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
EVREN AYBARS Arşivi