Siyaset barut fıçısı gibi

Siyaset barut fıçısı gibi

Siyasette gerilim had safhada. Ümit Özdağ'ın İçişleri Bakanlığı'na yürümesi engellenince Soylu'ya "Tutuklanacaksın" dedi. Bahçeli, Soylu'ya destek verip, Özdağ'ı sert eleştirdi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Soylu'yu ziyaret etti. Muhalefet cephesinde gündem İmamoğlu'nun Karadeniz turu. 'Adaylığını ilan etti' söylemleri Genel Merkez'de de dile getiriliyor. Ekonomi gündeminde ilk sırada yüzde 70 çıkan enflasyonun yankıları var: Ücretler arttırılmalı... Gündemin önemli gelişmeleri bültende...

KISA DALGA BÜLTEN - 7 Mayıs 2022

PODCASTİ DİNLEMEK PLAY'E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Ümit Özdağ İçişleri Bakanlığı'na gitti

ÜMİT ÖZDAĞ'DAN SOYLU'YA: GÖREVİN BİTTİĞİ ZAMAN TUTUKLANACAKSIN

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ için 'soros çocuğu' ve 'operasyon çocuğu' ifadelerini kullanmasının ardından başlayan gerilim tırmanarak sürüyor. Ümit Özdağ, Soylu’ya yönelik sert ifadeler kullandığı bir açıklama yaparak cuma saat 11’de İçişleri Bakanlığı'nın önüne gideceğini duyurmuştu.

Özdağ dün İçişleri Bakanlığı’na gitmek istedi ancak bakanlık yakınlarında polis tarafından durduruldu. Yürüyüşüne izin verilmeyen Özdağ, Soylu’yu hedef alan sert açıklamalarına devam etti ve partisine komplo kurulduğunu savundu. Soylu’ya seslenen Özdağ “Bu görevin bittiği zaman sen tutuklanacaksın. Bu iş ikimizden birisi ölene kadar devam edecek” ifadelerini kullandı.

  • BAHÇELİ'DEN ÖZDAĞ'A: PİS BİR KUMPAS, BAYAĞI BİR TEZGAH, KÜSTAH BİR TERTİP
  • Bu gerilimin ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Hazine ve Maliye Bakanı Nebati Soylu’yu ziyaret etti. MHP lideri Devlet Bahçeli de tweet atarak Soylu’ya desteğini yineledi ve Özdağ’a tepki gösterdi. Bahçeli, Özdağ’ın bakanlığa gitmesini “Bu pis bir kumpas, bayağı bir tezgah, küstah bir tertip ve beyhude bir çırpınıştır” sözleriyle değerlendirdi.
  • AKP’Lİ TURAN: KONU SADECE SURİYELİ KONUSU DEĞİL
  • AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, şu ana kadar 500 binden fazla Suriyelinin ülkesine geri döndüğünü söyledi. Turan, “1 milyona yakın Suriyeli için şu anda hazırlık yapılıyor. Dönmeye devam edecekler. Konu sadece Suriyeli konusu değil. Başka ülkelerden de batıdan da doğudan da burası bir güzergah. Bunun bedelini maalesef ödüyoruz" diye konuştu
  • CHP’DEN SOYLU’YA TEPKİ
  • CHP Sözcüsü Faik Öztrak ise Bakan Soylu’nun Özdağ’la ilgili sözlerine tepki göstererek “Hiçbir şekilde kabul edilemez. Tam bir rezalet, kınıyoruz. Onu oraya atayan kişi artık gereğini yapmalıdır! dedi.

TARHAN ERDEM: İMAMOĞLU, ADAYLIĞI İÇİN DİLEKÇE YOLLAMIŞ OLDU

Siyasetin bir diğer sıcak konusu ise İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bayramda gerçekleştirdiği Karadeniz turuydu. İmamoğlu’nun mitingleri Cumhurbaşkanı adaylığı olarak yorumlandı. Serbestiyet'ten Hilal Köylü'ye konuşan KONDA'nun kurucusu siyasetçi ve kamuoyu araştırmacısı Tarhan Erdem de İmamoğlu gezisini şöyle yorumladı: “İmamoğlu halka “Beni seçin” diye mesaj verdi. Resmen değilse de, adaylığını ilan etti. Kapalı bir şekilde ilan ettiği için aslında altılı masaya da mesaj verdi. “Benim liderimin dediği olur” mesajı bu. Bu mesaj aslında genel başkan üzerinde de büyük bir baskı. Bu hareketiyle İmamoğlu cumhurbaşkanlığı adaylığı dilekçesini parti genel merkezine yollamış oldu.”

  • CHP GENEL MERKEZİ'NDEN İMAMOĞLU’NA YAKIN TAKİP
  • Peki CHP Genel Merkezi’nde durum nedir? Kısa Dalga Ankara muhabiri Mahmut Aydın’ın aktardığına göre Genel Merkez İmamoğlu’nun Karadeniz gezisini yakın takibe aldı, il ve ilçe yöneticilerinden gezi hakkında rapor istendi.
  • İmamoğlu’nun davetlisi olarak geziyi izleyen Ertuğrul Özkök, Akif Beki ve Nagehan Alçı’ya yönelik sosyal medyada yer alan tepkiler de CHP kurmaylarının gündeminde.
  • Kulislere göre CHP Genel Merkezi, Ekrem İmamoğlu’nun “dolaylı” da olsa ilk kez cumhurbaşkanı adaylığını ilan ettiğini düşünüyor.

AKŞENER'İN KÜRSÜYE ÇIKARDIĞI SAĞLIK ÇALIŞANINA DİSİPLİN CEZASI

İzmir Valiliği, İYİ Parti lideri Meral Akşener'in grup toplantısında kürsüye davet ettiği Selçuk Devlet Hastanesi röntgen teknisyeni Derya Tunç'a kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verdi. Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadale Derneği cezaya tepki göstererek “Baskılara rağmen sıkıntıları duyurmaya devam edeceğiz” açıklaması yaptı.

AMELİYAT ÖNCESİ KORONA TESTİ ZORUNLULUĞU KALDIRILDI

Sağlık Bakanlığı, 26 Nisan'daki kabine toplantısında alınan karar uyarınca ameliyatlar öncesi PCR testi zorunluluğunu kaldırdı.

EKONOMİ

2022 asgari ücret ne zaman açıklanır? Bakan Bilgin'den asgari ücret açıklaması! Asgari ücret görüşmeleri...

PROF. DR. BABUŞÇU: ASGARİ ÜCRETTE YÜZDE 45 ARTIŞ YAPILMALI

Türkiye’de enflasyon yeni bir eşiği geçti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı son verilere göre yıllık bazda enflasyondaki artış geçen yıla göre yüzde 69,97 olarak kayıtlara geçti. Yani geçen yıl 100 liraya alınan bir ürünün fiyatı 170 lira oldu.

Bu durum ücretler konusunu yeniden gündeme getirdi. Pek çok sektörde maaş zamları Aralık sonu, ocak başında ilan edildi. Ancak yılın ilk 4 ayında ücretler enflasyon karşısında hızla erime başladı. En dikkat çeken erime asgari ücrette yaşanıyor. Asgari ücret Aralık ayında yüzde 50,5 artırılmış ve 4253 liraya çıkarılmıştı. Enflasyon artışıyla beraber bu ücretin neredeyse 1300 lirası buhar oldu bile. Durum böyle olunca ücretlerde artış talepleri her kesimden dile getiriliyor.

Ziraat Bankası Eski Genel Müdür Yardımcısı ve ekonomist Şenol Babuşçu enflasyon hesabına göre asgari ücretin yüzde 45’lik artışla 6500 lira olması gerektiğini söyledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da asgari ücret ve emekli maaşı başta olmak üzeren ücretlerin yeniden belirlenmesini istedi. TÜSİAD Başkanı Orhan Turan da 26 Nisan’da asgari ücretin attırılmasını istemişti.

MERKEZ BANKASI RAPORU: ENFLASYON ARTIŞI ALT GRUPLAR GENELİNE YAYILIYOR

Türkiye İstatistik Kurumu'nun yüzde 69,97 olarak açıkladığı resmi enflasyon verisine ilişkin Merkez Bankası raporu da yayımlandı. ‘Raporda tüketici enflasyonundaki artışın alt gruplar geneline yalıdığı ve bu gelişmeye en belirgin katkının başta gıda olmak üzere enerji ve hizmet gruplarından geldiği vurgulandı.

JP MORGAN: TÜRKİYE'DE ENFLASYON YIL SONUNA KADAR YÜZDE 65-75 BANDINDA KALIR

ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan, Türkiye’de enflasyonun aralık ayına kadar yüzde 65-75 bandında kalmasını beklediklerini açıkladı. Bankaya göre enflasyon mayıs ayında yüzde 72 ile tepe yapabilir.

KIRMIZI ETE YİNE ZAM GELİYOR

Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Başkanı Sencer Solakoğlu, pazartesi günü kırmızı et fiyatlarına zam gelebileceğini açıkladı. Solakoğlu "Zamlar devam edecektir. Temmuz ayına kadar yüzde 25 zam bekliyoruz" dedi.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Rusya'nın batan amiral gemisi Boğaz'dan geçerken görüntülenmişti

İDDİA: RUSYA'NIN AMİRAL GEMİSİNİ BATIRAN İSTİHBARATI ABD VERDİ

Rusya'nın Karadeniz'deki amiral gemisi Moskova’nın geçtiğimiz ay batmasıyla ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Ukrayna hükümeti gemiyi kendilerinin Neptün füzeleriyle vurduğunu duyurmuşken, istihbaratın ABD'den alındığı belirtiliyor. Pentagon konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçınırken, bir sözcü 'ABD'nin Ukrayna'ya kendisini savunması için istihbarat verdiğini' söylemekle yetindi.

JAPONYA’DAN RUSYA'YA EK YAPTIRIM KARARI!

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları devam ederken, Tokyo'dan Moskova'ya yeni Yaptırım kararı geldi. Japonya Başbakanı Fumio Kishida, 140 Rus vatandaşını mal varlıklarını dondurulacağını açıkladı. Kishida askeri bağlantılı yaklaşık 70 Rus kuruluşun da ihracat yasağı listesine ekleneceğini ifade etti.

The Guardian: Rus Ortodoks Kilisesi patriği AB'nin yaptırım listesi taslağında

The Guardian gazetesinin ulaştığı bir taslak belgeye göre, Avrupa Birliği'nin yaptırım listesinde vRus Ortodoks Kilisesi patriği Kirill dahil edildi. Bu kararın uygulanması durumunda Kirill'in AB ülkelerini ziyaret edemeyeceği belirtiliyor.

YUNANİSTAN'DA ELEKTRİK ADIMI: FATURADAKİ EK MALİYETİN YÜZDE 60'I GERİ ÖDENECEK

Yunanistan'da hükümet, artan elektrik fiyatları için harekete geçti. Buna göre mayıs-aralık ayları arasında faturalara yansıyan ek maliyetlerin yüzde 60’ı geri ödenecek, tüketicilere 600 euroya kadar para iadesi yapılacak. Bu plana, elektrik şirketlerinin ek kârına uygulanacak yüzde 90 vergi ile finanse edilecek.

ABD'DE BİR İLK: BEYAZ SARAY'A SİYAH VE EŞCİNSEL KADIN SÖZCÜ GELİYOR

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki bir televizyon kanalında çalışmak üzere işinden ayrılırken, yerine yardımcısı Karine Jean-Pierre getirildi. Jean-Pierre, Beyaz Saray'daki ilk siyah ve açık kimlikli eşcinsel kadın sözcü olacak.

500 KİLOGRAM KOKAİN YANLIŞLIKLA KAHVE FABRİKASINA GÖNDERİLDİ

İsviçre'deki bir Nespresso fabrikasına Brezilya'dan gönderilen kahve çuvallarından 500 kilogram kokain çıktı. Kokainin tahmini piyasa değerinin yaklaşık 50 milyon euroyu bulduğu açıklandı. Kokainin esasında Batı Avrupa piyasalarına gönderildiği ve yanlışlıkla fabrikaya geldiği düşünülüyor.

KISA DALGA’DAN

Oxford Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Emre Eren Korkmaz Hitit Üniversitesi’nden Dr. Kudret Sezgin’le arkeolojiyle pozitif bilimlerin ilişkisini konuşuyor