ABD'yle 'CHP mitingi' krizi

ABD'yle 'CHP mitingi' krizi

CHP mitingiyle ilgili ABD'nin polis şiddeti uyarısına Türkiye'den misilleme geldi. Dışişleri Bakanlığı benzer ifadelerle ABD'deki vatandaşları uyardı. Ancak gerilim bununla sınırla kalmadı, ABD Büyükelçisi'ne de rahatsızlık iletildi. Kira krizinde çözüm arayışı sürüyor. Kiracı ve ev sahibini aynı anda koruyacak sistem aranıyor... Tarım Bakanlığı'nın yasakladığı 16 zehirli tarım ilacının imha edilmeyip kullanıldığı iddia edildi. Henüz resmi açıklama yok. Gündemin gelişmeleri Kısa Dalga Bülten

KISA DALGA BÜLTEN - 23 Mayıs 2022


PODCASTİ DİNLEMEK PLAY'E TIKLAYINIZ


GÜNDEM


İZMİR TABİP ODASI: 3 BİNE YAKIN HEKİM YURT DIŞINA GİTME PLANI YAPIYOR

İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Süleyman Kaynak, sağlık çalışanlarının büyük bir kısmı depresyonda olduğunu söyledi. Kaynak bu yılın ilk üç ayı içerisinde 250'den fazla hekimin, yurt dışına gitmek için Türk Tabipleri Birliği'ne başvurduğunu aktardı. Kaynak, yıl sonuna kadar üç bine yakın genç yurt dışına gideceğini öngördüklerini vurguladı.

AKŞENER: BİRİNCİ PARTİ OLACAĞIZ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin 100 Bininci Üye Katılım Programı'nda konuştu. Akşener, İstanbul'da da Türkiye'de de birinci parti olacaklarını, kendisinin de başbakan olacağını belirterek "İftiralarla pranga vurmaya çalışacaklar uymayacaksınız. Biz hedefe ayarlı top gibi seçimde birinci parti olmak için çalışacağız" dedi.

ABD CHP MİTİNGİ İÇİN UYARDI, TÜRKİYE BÜTÜN MİTİNGLER İÇİN UYARDI

ABD Büyükelçiliği, CHP'nin Maltepe'de dün yaptığı mitingden önce vatandaşlarını polis müdahalesine karşı uyarmıştı. Büyükelçilik, Türkiye’de daha önce yapılan protestolarda tazyikli su, göz yaşartıcı gaz ve öldürücü olmayan mermiler kullanıldığını belirtmişti.

Dışişleri Bakanlığı ve Emniyet'den de ABD'deki Türk vatandaşlarına benzer uyarı geldi. Uyarıda somut bir gösteri veya miting yer almazken şu ifadeler yer aldı şu ifadeler kullanıldı:

ABD güvenlik birimleri her ne k önlem alıyor olsa da, geçmişte yaşanan olaylarda, gerçek mermi kullanıldığı, elektro şok uygulandığı, gazla müdahale edildiği ve şiddet eylemlerinin de yaşandığı unutulmamalıdır.”

Ancak Türkiye’nin hamlesi bununla sınırlı kalmadı ABD Büyükelçisi Jeff Flake Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

CHP mitingi öncesinde yayınlanan 'uyarıdan duyulan rahatsızlık' iletildi. Diplomatik kaynakların aktarımına göre, Dışişleri Bakanlığı, "sanki önemli bir problem varmış izlenimi yaratılmasının kabul edilemez olduğunu” büyükelçiye iletildi.

YAPI YOL SEN: ATATÜRK HAVALİMANI'NDAKİ TÖRENE KAMU ÇALIŞANLARININ KATILIMI ZORUNLU TUTULMUŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Mayıs İstanbul'un fethi kutlamalarının bu yıl Atatürk Havalimanı’nda yapılacağını duyurmuştu.

Yapı Yol-Sen Genel Merkezi’nin açıklamasına göre Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığına bağlı il müdürlüklerinde çalışan kamu emekçilerine törene katılmalarının zorunlu olduğu iletildi. Sendika, "Alkış memuru değiliz" diye tepki gösterdi.

İMHA EDİLMEYEN YASAKLI İLAÇLAR KULLANILDI, ÜRÜNLER AB'DEN DÖNDÜ, İÇ PİYASAYA SÜRÜLDÜ

Tarım Bakanlığı zehirli 16 tarım ilacının kullanımını birkaç yıl önce yasaklamıştı. Yasak kararına rağmen zehirli ilaçların imha edilmediği ve hala kullanıldığı belirtildi. Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan’ın haberine göre AB ülkeleri bazı sebze ve meyvelerde kansere neden olan ilaç kalıntısı bulundu için ürünleri iade etti. Geri gönderilen meyve ve sebzelerin imha edilmediği, birçoğunun reçel, turşu, meyve suyu olarak yurtiçi piyasaya verildiği iddia ediliyor.

AKP'NİN ŞÖLENİNDEN DÖNEN OTOBÜS KAZA YAPTI: 3 ÜNİVERSİTELİ ÖLDÜ, 41 KİŞİ YARALANDI

AKP'nin Adana'daki gençlik şölenine katılanları taşıyan otobüs Niğde'de şarampole devrildi. Kazada, 3 genç hayatını kaybetti, 41 kişi yaralandı. İçişleri Bakanı Soylu kazanın şoförün uyuması nedeniyle meydana geldiğini açıkladı.

SAĞLIK BAKANLIĞI: TÜRKİYE’DE MAYMUN ÇİÇEĞİ VAKASI YOK

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) şu ana kadar 12 ülkede 92 maymun çiçeği virüsü vakası görüldüğünü duyurmasının ardından, Sağlık Bakanlığı'ndan da 'maymun çiçeği' açıklaması geldi. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, "Ülkemizde bugüne kadar maymun çiçeği vakası görülmemiştir" açıklamasını yaptı.

BEKLENEN İSTANBUL DEPREMİNE HAZIRLIK: 17 İLÇEYE TSUNAMİ PANOLARI ASILACAK

İBB, beklenen büyük İstanbul depreminin olası sonuçlarından biri olan tsunamiye karşı hazırlıklara başladı. Marmara'ya kıyısı bulunan İstanbul'un 17 ilçesine tsunamiye karşı bilgi panoları yerleştirilmeye başlandı. Tsunami panosu yerleştirilecek ilçeler şöyle: Adalar 9, Avcılar 7, Bakırköy 6, Beşiktaş 6, Beylikdüzü 5, Beyoğlu 5, Fatih 5, Kadıköy 7, Kartal 5, Küçükçekmece 6, Maltepe 5, Pendik 6, Silivri 12, Tuzla 6, Üsküdar 7, Zeytinburnu.


EKONOMİ


KİRA KRİZİNDE TAVAN FİYAT UYGULAMASI MI GELECEK?

Türkiye'de artan enflasyon, yabancıların konut talebindeki artış ve inşaat maliyetinin yükselmesi kira krizine neden oldu. Hükümetin krizin çözümü için dizi çalışma başlattığı belirtiliyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, cuma günü yaptığı açıklamada üç bakanlığın yeni bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu.

Sabah gazetesinin haberine göre üç bakanlık, kira fiyatları için devreye giriyor. Buna göre, tavan fiyat dahil birçok uygulama üzerinde çalışmalar başladı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, henüz 'hem ev sahibinin hukukunu, hem de kiracının hukukunu koruyacak bir formül' bulunamadığını bakanlıkların çalışmaya devam ettiğini söyledi.

KİRACILAR ÖRGÜTLENİYOR: KONUT KRİZİ ALTINDA EZİLENLER DERNEK KURACAK

Geçinemiyoruz Platformu öncülüğünde İstanbul’da "Barınma Haktır" sloganıyla forum düzenleyen kiracılar, dernek ya da kooperatif kuracak. Kiracılar, sosyal konut ve kiralara denetim talep etti.

15 EKONOMİST MERKEZ BANKASI'NIN FAİZ KARARINI TAHMİN ETTİ

Reuters'ın anketine katılan 15 ekonomist, artan enflasyona rağmen Merkez Bankası'nın faizi yüzde 14 seviyesinde sabit bırakacağını tahmin etti. Merkez Bankası, geçen yıl politika faizini eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında 500 baz puan indirerek yüzde 19 seviyesinden yüzde 14 seviyesine çekmişti. Yılın ilk dört ayında faizde bir değişiklik yapılmamıştı.

TESK BAŞKANI PALANDÖKEN TAKSİT İSTEDİ: 10 BİN LİRALIK DÜĞÜN PAKETLERİ 30 - 40 BİNE ÇIKTI

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, mobilya sektöründe 'düğün paketleri'nin 10 bin liradan 30-40 bin liraya çıktığını belirterek "Gençler, ikinci el eşyaya yöneliyor. Yeni ürünlerin taksit sayısı artırılmalı" dedi.


DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA


RUSYA'DAN BİDEN VE BLİNKEN'E ÜLKEYE GİRİŞ YASAĞI

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ülkeye giriş yasağı getirilen 963 ABD vatandaşının isimlerinin yer aldığı bir liste yayınladı. Listede ABD Başkanı Joe Biden ve Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'in yanı sıra ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns de yer alıyor.

15 YIL SONRA İLK: ÇAVUŞOĞLU İSRAİL'E GİDİYOR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, çarşamba günü İsrail'e gidiyor. Bu, Türkiye'den Dışişleri Bakanı düzeyinde İsrail'e 15 yıl sonra ilk ziyaret olacak.- Çavuşoğlu İsrail ziyareti öncesinde ise 24 Mayıs Salı günü Filistin'de temaslarda bulunacak.

SURİYE, 1 MİLYON SURİYELİNİN SURİYE SINIRINA GÖNDERİLMESİ PROJESİNE KARŞI ÇIKTI

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı 1 milyon Suriyelinin Suriye sınırındaki güvenli bölgelere gönderilmesi projesine tepki gösterdi: "Asıl amaç sömürgecilik. Güvenli bölge dedikleri aslında etnik temizlik."

AVUSTRALYA SEÇİMLERİNDE MUHAFAZAKARLAR KAYBETTİ, İŞÇİ PARTİSİ KAZANDI

Avusturya Başbakanı Scott Morrison seçimde yenildiğini kabul ederek, İşçi Partisi liderini tebrik etti. 2018'den bu yana Liberal-Ulusal Parti koalisyon hükümetinin başbakanı olarak görev yapan Morrison'un yarışı kaybetmesiyle yaklaşık 10 yıllık muhafazakar hükümet dönemi sona eriyor.

2050’NİN GIDALARI NELER OLACAK?

Ukrayna savaşı, dünyanın az sayıda ürüne bağımlı yaşaması ihtimalini beraberinde getirdi. Mahsul miktarının azaldığı ve temel gıda fiyatlarının hızla yükseldiği dünya iklim krizinin de etkisiyle ağır 'gıda şokları' yaşayabilir.

İngiltere’deki bilim insanları 2050 yılında kahvaltı sofralarında 'sahte muz' veya pandanus ağacı meyvesi görülebileceğini belirtti.

Uzmanlara göre baklagiller de 'geleceğin gıdaları' arasında Dünyada hepsi yenilebilir olmamakla birlikte 20 binden fazla baklagil türü olduğu ama insanların bunların çok azını tükettiği belirtiliyor. Uzmanlar, tahılların da şu an kullanılmayan boyutta bir çeşitlilik içerdiğini, 10 binden fazla tür sayesinde potansiyel olarak yeni tür yemekler yapılabileceğini söylüyor.


KISA DALGA’DAN

25'inci Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 26 Mayıs-5 Haziran tarihleri arasında ulusal ve uluslararası alandaki kadın filmlerini sinemaseverlerle buluşturacak. Festivalin program direktörü Nil Kural ile festivali, hazırlık sürecini Mühdan Sağlam'a anlattı.