KEMAL VURALDOĞAN

KEMAL VURALDOĞAN

AJet’imiz göklerde yolcularımız yerlerde

Ajetimiz göklerde,

Yolcuları yerlerde,

Kemalimi sorarsan,

Kalmış gurbet ellerde…

3 günlük Ramazan Bayramı tatili Cumhurbaşkanımızın şahsının verdiği bir kararla 9 güne çıkınca, şu garip de 9 günlük bir keyif yapayım dedi.

Bitimizin kanlandığı günden beri mümkün mertebe otobüse binmediğimiz ama THY’ye de terfi edemediğimiz için Pegasus, Anadolu Jet derken kendimi AJet’te buldum. Anadolu Jet olmuş AJet. Lan olum ne ayaksınız? Elinizde cillop gibi Anadolu Jet var, dursun bir kenarda. Sen gene AJet’ini aç. Ben sana açma mı diyorum, Atatürk Havalimanı dursun bir kenarda sen yine üçüncü havalimanını aç.

Memleketin suyundan mıdır bilmem bunlar eskisini kapatmadan yenisini açamaz oldular. Tabii elin yani yüce milletin malıyla yola çıkan elindeki altın yumurtlayan tavuğu keser, kafası estiğinde de kah Maldivlere gider kah yat kulüplerinde ıstakoz yer…

Neyse konumuza dönelim, AJet’in Ankara Dalaman gidiş uçağına binemediysem bu benim salaklığım. Ömrü hayatımda ilk defa gidiş yerine dönüş bileti satın aldım. Edebimle iptal edip yüzde 50 haracımı ödedim, yüzde 50 zararla kurtulup üstüne otobüs parası vererekten ve de yekten otobüsle yola koyuldum….

İyi kötü tatilimiz yaptık, memleketin pahalılığını bilumum vilayetlerinde yerinde görerekten ve de hissederekten dönme zamanının gelmesini iple çektik…

Dönüş İzmir-Ankara 22.35 kalkış, 23.50 varış. Bu kalkış varış hesabı kağıt üzerinde tabii. “Kul kurar Tanrı gülermiş” demişlerdi bir vakit de tam anlayamamıştım. Anlayamadığım için de Cumartesi öğleden sonrasını bile planladım.

Bilet alınmış, online check in ve Cumartesi günü Ankara planları yapılmış bir halde havaalanına gidecekken ilk SMS geldi, “…uçuşunuz operasyonel sebeplerle 3 saat 10 dakika gecikmeli olarak gerçekleştirilecektir…”

Sen kime operasyon çekiyorsun, operasyon bizim işimiz demeye kalmadan, “…uçuşunuz operasyonel sebeplerle 2 saat 50 dakika gecikmeli olarak gerçekleştirilecektir” mesajı geldi.

Sinirlendiğimi anladılar alttan almaya başladılar derken, üçüncü mesaj geldi, “…uçuşunuz operasyonel sebeplerle 3 saat gecikmeli olarak gerçekleştirilecektir.”

Bunlar benimle koç yumurtası geçiyor derken dördüncü mesaj, “…uçuşunuz operasyonel sebeplerle 5 saat 25 dakika gecikmeli olarak gerçekleştirilecektir.”

Yetişin ahali demeye kalmadan beşinci mesaj, “…Your flight … has been canceled due to operational reasons…” Ulan benim uçuşumu operasyonel nedenlerle iptal etmek kimin haddine kan alırım en değerli yerinizden diyecektim ki alttaki notu gördüm, “New Flight Information 09:00-10:10”

Baktım kabadayılık işe yaramıyor, susayım, alttan alayım dedim, altıncı mesaj geldi., “…uçuşunuz operasyonel sebeplerle 30 dakika gecikmeli olarak gerçekleştirilecektir.”

Üstüne bir 40 dakika daha kitlediler ama bu defa mesajsız…

Aradan geçen yaklaşık 12 saatte dayanamayıp kontrolünü kaybeden, muhtemelen istemsizce yolculara ve havayolu çalışanlarına sataşan biletli yolcuyu da uçağa değil, gözaltına aldılar…

Değişik bir sistem değişik bir adalet... 12 saat rötarı bilerek parça parça duyuran, otelde konaklama hakkı vermeyen, havaalanında kendi personelini çalıştırmak yerine TGS’den yer hizmeti alan ama yer hizmeti verdiği TGS’ye rötar ve iptal hakkında bilgi vermeyen, çağrı merkezine telefonla ulaşmanın imkansız olduğu AJet’e yaptırım yok, 12 saat rötara dayanamayan yolcuya gözaltı…

Uçak yolcularının bahtına düşen ise deli dana gibi havaalanında muhatap aramak, saatler sonrasında lütfedilen yemek için sıraya girmek, havaalanı koltuklarında uyumaya çalışmak. Bağlantılı uçuşu olan, hastası olan, hastalığı olan ne yaptı bilemiyorum….

Eskiden iyi kötü bir tazminat hakkımız varmış. Yönetmelik değişikliğiyle onu bile elimizden almışlar... Aynı muamele ecnebi memlekette olunca sorgusuz sualsiz tazminat ödeyen THY, Pegasus ve de AJet ve de adını sayamadığım diğer şirketlerimize “Biz size yolcuya eziyet etmeyin demiyoruz, ecnebi ülkelerde adam olun, kibar olun, Türkiye’de Edirne’den Hakkari’ye, Muğla’dan Ardahan’a özgürsünüz, canınızın istediğini yapın” demişler adeta…

Uçağa binmeden önce neden AJet hakındaki bilumum sosyal medya ve şikayet var yorumlarını okumadın dediğinizi duyar gibi oluyorum. Hayat böyledir, “Tekerlek kırıldıktan sonra yol gösteren çok olur.”

Ben yine de gösterdiğiniz yola doğru çıkayım, linkten yorumlara bakayım...

Bakayım da biraz moral bulayım. Denetimsiz özel sektörümüz kimlere nasıl zulmetmiş okuyayım da, “Beterin de beteri varmış” diyerekten şükredeyim… (Kısa Dalga)

Önceki ve Sonraki Yazılar
KEMAL VURALDOĞAN Arşivi
SON YAZILAR