Çocuklara meyve yedirmek için harika bir formül

EVREN AYBARS


En baştan söyleyeyim, bu hafta döner tarifi yazmayı planladığımı yazdım geçen hafta. Ancak biraz daha bekletmek zorundayım sizleri. Aslında tarifi son haline getirdim, gerçekten ev koşulları için çok iyi sonuç aldım. Hatta videosunu da çektim ancak görüntü kalitesinde sorunlarım oldu, daha da fenasını söylemek gerekirse ben yanlış yere bakmışım laydın bayağı bir bölümünde, paslanmışım uzun zamandır çekim yapmayınca. Kameram da 10 senelik, görüntü kalitesi olarak istediğim sonucu alamadım, bazı yerlerde renkler aşırı parlak, kurguda düzeltmeye kalksam da düzgün görünmüyor maalesef.

O nedenle bu çekimi tekrar etmeye karar verdim. Bir kaç gün içerisinde bunu yapacağım. YouTube kanalımı yeniden canlandırmak istiyorsam da bunu gerçekten hakkını vererek yapmalıyım, görüntü kalitesi, ışık, kurgu, ses, hepsiyle ilgili hazırlığı ve gerekli olan noktalarda bir takım ufak yatırımları yapıyoruz. Hazır olmak için aklımdaki son detayı da bir kaç gün içinde halledeceğim. Hele şimdi ortalıkta evinde telefon kamerasıyla video çeken binlerce kanal varken bir fark yaratmak için kafa yormak şart. Biz On Numara Mutfak kanalımızı ilk kurduğumuz dönemde daha YouTube yemek kanallarının sayısı bayağı azdı, o dönem kanala devam edecek sponsorluk gibi maddi koşulları sağlamak mümkün olsaydı bugün nerede olurduk bilemiyorum, ancak hem çekimleri hem kurguları kendimiz yapıp bir de normal işlere devam etmek, hele oğlumuz doğduktan sonra evde çekim yapmak bir arada yürüyemedi maalesef. Ama artık dönüş zamanı.

Bu hafta size döner tarifi vermeyeceğim dediğim gibi. Ha bu arada, geçen hafta çekim için hazırladığım döneri ailemle yedik, tarifin seviyesini size anlatmak istersem, yiyen herkesin şaşkınlık içerisinde kaldığını söyleyebilirim mesela. Gerçekten muhteşem oldu. Bana bir ya da en fazla iki hafta daha zaman tanıyın lütfen, sonra gerçekten çok iyi bir tarif gelecek.

Neticede bu hafta ne yazacağımı bilemez halde bilgisayarın başına oturdum sabahın bir kör saatinde. Bu tür durumlarda, bir şeyler yapmanız gerekiyorsa ve fikir açısından bir tıkanma yaşıyorsanız, özellikle de yazmak gibi yaratıcı süreçlerde, ben artık daha sıklıkla yapay zekanın desteğine başvuruyorum. Bugün de bu dediğimi yaptım. Açtım Copilot uygulamasını, haydi bugün bana hangi konuda yemek yazısı yazacağım konusunda bir kaç fikir ver dedim. Dedi ki bana gel bir kaç başlık önereyim sana, oradan yürüyelim.

 1. "Hızlı ve Pratik: 30 Dakikada Akşam Yemeği"
 2. "Lezzetli Yemekler: Az Malzemeyle Büyük Tatlar"
 3. "Ev Yapımı Kolay Tarifler: Sağlıklı ve Lezzetli"
 4. "Çocuklar İçin Eğlenceli ve Besleyici Yemekler"
 5. "Yemek Pişirmenin Püf Noktaları: Basit ve Etkili Tarifler"

Eh o zaman çocuklar için olsun, onlar bizim her şeyimiz dedim. Önerdiği tariflerden bence en keyiflisi meyveli şiş kebaplar oldu. Hem hazırlaması kolay, hatta çocuklarla beraber de yapılabilir dikkatli olmak kaydıyla. Hem de mevsimine göre sonsuz alternatif olur, kışın elma armut portakal ile de olur, karpuzla kavunla, şeftaliyle, üzümle, aklınıza gelecek her türlü meyveyi kullanarak bu şişleri hazırlamak mümkün. İtiraf edeyim burada kullandığım görseli de Copilot benim için üretti sağ olsun. Bu arada özellikle akşam ne yemek yapacağıma karar veremediğim zamanlarda da, dolapta olan malzemelerden liste yapıp Copilot'a, ChatGPT'ye, yeni çıkan Gemini'ya bunlardan ne yapsak diye sorsanız size farklı alternatif tarifler sunabiliyorlar. Hatta sanırım buzdolabının içinin fotoğrafı ile dahi bu mümkün ama benim dolapta malzemeler ya karışık ya poşetlerde, o şekilde çalışmıyor haliyle görüntü analiziyle içeriği tanımlaması çok zorlaşıyor. Derli toplu ve çok dolu olmayan dolaplar gerek onun çalışması için.

Malzemeler:

 • Çeşitli meyveler (örneğin: çilek, muz, kivi, üzüm, ananas)
 • Uzun çöpler veya şişler

Yapılışı:

 1. Meyveleri yıkayın ve kurulayın.
 2. Büyük meyveleri küp şeklinde kesin, küçük meyveleri bütün bırakabilirsiniz.
 3. Meyveleri sırayla şişlere dizin. Renkli bir görünüm için farklı meyveleri bir arada kullanın.
 4. Meyve kebabınızı servis yapmadan önce buzdolabında biraz soğutabilirsiniz.

İsteğe bağlı olarak, meyve kebabınızı bal, çikolata sosu veya yoğurtla servis edebilirsiniz.

Keyifli bir hafta dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
EVREN AYBARS Arşivi
SON YAZILAR