SAMİM AKGÖNÜL

SAMİM AKGÖNÜL

Seçim kazanmanın denklemi ve Altılı Masa "mucizesi"

(Dış düşman + İç düşman)propaganda ◊ (Sünni İslam + Türk milliyetçiliği)propaganda + Para propaganda ˜ Alternatif ≅ Seçim zaferi.

Denklem aşağı yukarı bu değil mi? Ve bu denklem daha önce bir çok defa işe yaradı. Öyle değil mi?

Bol bol dış düşman yarat ve şeytanlaştır. Batıya söv, Yunanistan’a söv, İsrail’e söv, diklen. Herkesin sana düşman olduğunu ve yapayalnız olduğunu düşündür. Buna bir ya da birkaç iç düşman ekle. Kürtler bölücü, solcular ateist, liberaller herkesi ibneleştirmek istiyorlar, Ermeniler kalleş, herkes “Fetöcü” diye bas bas bağır. Bu iki goygoyun toplamını devletin ve devletin olmayan bütün ideolojik aygıtlarla köpürt de köpürt. Elde ettiğin nefis yalnızlık ve güvensizlik duygusunu, saçma sapan aşağılık kompleksini bir kenara koy ve şimdi tersini pompala.

Önce Sünni İslam’ın kutsallığı kisvesinde huşu içinde ezan susmaz gazını ver. Bu gaza ergenlik hastalığı bayrak inmez vatan bölünmez boşluğunu ekle. İkisinin toplamını gene propagandayla köpürt de köpürt. Artık kâğıttan kaplan bir özgüven ve yersiz bir üstünlük kompleksin de var.

Bu iki birbirine zıt duyguyu birbiriyle çarp ki elinde nur topu gibi şizofren bir toplum olsun.

Ama yetmez. Para, çıkar, güç vermen ya da en azından vadetmen gerek. Bol paralılara daha fazla para ver, güçlülerin çıkarını kolla ki seni savunsunlar. Kendi kontrolünde güçlerini artır. Fakirlere rüya sat, vadet istediğin kadar. Bol keseden salla, Lozan de, yarın de, Bor de, TOGG de, azıcık daha sabır de. Güçsüzlere benim yanımda olursan mahallede, sanayide, okulda mini mini güçlere sahip olursun de. Ortadakilere sen şimdi bir koy yarın şahlanınca yüz alacaksın de.

Artık elinde hamurdan bir toplum var. Ama bu toplumda bile gerçeği görenler propagandaya sırt çevirenler olabilir. O zaman alternatifi küçült. Yok de, biz gidersek kaos de. Bunlar düşman de. Beceriksiz de. İtibarsız de.

Artık bütün balkonlardan konuşmaya hazırsın. Zafer cepte gibi gibi.

Ama deprem denklemi de yere bir etti. Nasıl o kolonlarındaki demiri çalınmış bina denen tabutlar birbirine sarılmış o insancıkları ezdiyse yukarıdaki Makyavelik ahlaksız denklemi de dümdüz ettiler.

Dış düşman? AKP’nin en bayıldığı şey. Hazırlanıyordu zaten, yavaş yavaş sinyalleri gelmeye başlamıştı. Fransa’ya, Yunanistan’a İsrail’ sövecekti ki deprem oldu. 61 ülkeden yardıma koştu insanlar. Paris’ten gelenler, Erivan’dan gelenler, Atina’dan gelenler, Tel Aviv’den gelenler bazen depremin yanı başındaki kışlasından çıkarılmaya korkulan askerden, içi İmam Hatiplilerle boşaltılan Kızılay’dan, araba farı görmüş tavşan gibi bakakalan AFAD’dan önce geldiler enkaza. Bu durumda kime sövebilirsin ki? Utanmazlığın da bir sınırı var(dır umarım). Dış düşman = Az.

İç düşman? Tadından yenmez…de. Depremde ölenler Türkler Kürtler Araplar. Zaten Arap düşmanlığı ırkçıdan daha ırkçılığa kaptırılmış durumda, bu saatten sonra pazarı ele geçirmek zor. E belli ki Kürtler olmadan seçim de kazanılamıyor. Kimi iç düşman ilan edeceksin? Rum kalmamış, Ermeni kalmamış, Yahudi kalmamış, Süryani Kalmamış. Belki Laz müteahhitleri iç düşman diye pazarlayabilirdin ama dizginler onların elinde. Olmaz. İç düşman = Az.

Sünni İslam azıcık işe yarar doğru. Ama nereye kadar? Zaten sekülerlerin ve Alevilerin nefretini kazanmışsın. O iki gezegen çoktan ayrılmış yörüngenden, dönmezler. Üstelik, 21 senede öyle bir nesil yaratmışsın ki bir taraftan gözleri dinle körleşmişler var bu doğru ama genelde sana tepkili Müslüman gençler ve bol bol da deist yetiştirmişsin. Tiksindirmişsin insanları. Bir de depremde varlığını sadece Tekbir ile göstermişsin. Bir de Şeyhülislamlığına evlat edindiğiniz depremzede çocukları koynunuza almanızda sakınca yoktur dedirtmişsin. Rezalet. Sünni İslam = Az.

Türk milliyetçiliği azıcık işe yarar doğru. Ama nereye kadar? Kendine ülkücü diyen ortağın artık suç örgütü. Uyuşturucu var, cinayet var, adam kaçırma var, dolandırıcılık var. Var kızı var. Zaten oy oranı kim bilir nerelere düşmüş. Karşından da aynı ekolden geldiğini iddia edenler var zaten. Birisi açık ve seçik ırkçı faşist. Muhalefet ortağı da saygınlık mantosunu giyip merkez sağa oturmaya çalışan ama ülkücü karakterinden de vazgeçmeyen bir parti. Uzun lafın kısası, “Vatan Millet” goygoyunda güçlü rakiplerin var. Türk milliyetçiliği = Az.

Bu azıcık şeylere eklenecek paran olsa gene belki ama yüzyılın ekonomik krizini yaşamış ülke. Devalüasyon üzerine devalüasyon olmuş, enflasyon %100’e ermiş. Sırf sen seçil diye haydut devletlerden sıcak para akışın olmuş doğru ama taşıma suyla nereye kadar. Hepimiz biliyoruz ama görmezden geliyoruz. Seçimin ertesi günü yapay olarak tuttuğun enflasyon ve döviz S 300 füzeleri gibi fırlayacak (yok, onlar fırlatılamıyordu doğru). Seçim için emeklilik rüşvetini verip iki nesli feda ettin ama yetmez gibi geliyor bana. Hele hele depremin yükü ile. Para = Az.

Alternatif? Bir mucize oldu. 6’lı masa dağılmadı. Bir mucize oldu, potansiyel Cumhurbaşkanı adayları birbirlerine girmediler. Küfretmediler. Türkiye siyasetinin en başarılı ve en haysiyetli siyasetçisi Selahattin Demirtaş alıkonduğu hücresinden kendini değil ülkesini düşündüğünü gösterebildi. Bir mucize oldu muhalefet deprem sonrası enkazda ve ekrandaki ahlaksız pornoya katılmadı. Tunç Soyer hala orada sessiz sedasız çalışıyor. Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş gittiler, döndüler haysiyetli ve soğukkanlı bir şekilde şehirlerine odaklandılar. Kemal Kılıçdaroğlu sade ve mütevazi bir şekilde sert muhalefet yaptı. Alternatif var gibi görünüyor ve oldukça büyük.

Diyeceksiniz ki ya hepsini köpürten propaganda? O kadar emin değilim. Sanki havuz medyası bir fin de règne döneminin dejenerasyonunu yaşıyor ve edepsizlikten kimseye hitap edemiyor. İletişim bakanlığı çocukça bir propaganda çabası içinde ama o kadar abartı ki artık gülüp geçmek gerekiyor. Sosyal medya yasakları, kitap toplatmalar, ekran kapatmalar dev bir paniği gösteriyor sanki. Sevgili Yılmaz. Gerçeklerin bir önemi yok, doğru. Genel kanı neyse onu yaşıyoruz, doğru. Ama bana öyle geliyor ki genel kanı gerçeklere hiçbir zaman olmadığı kadar yakın. Propaganda = Az.

Ortanca oğlum matematikçi. Ona sordum, tamam dedi:

(Az + Az)az ◊ (Az + Az)Az + Az Az ˜ Büyük ≅ Seçim hezimeti.

Önceki ve Sonraki Yazılar
SAMİM AKGÖNÜL Arşivi