Bir mezenin hazin sonu

Girit mezesi, bazı yerlerdeki adıyla Girit ezmesi, benim bundan seneler önce ilk olarak İstanbul'da bir Rum meyhanesinde tattığım ve bayıldığım bir mezeydi. İçerisindeki peynir, fıstık, sarımsak derken müthiş lezzetli ve rakı yanına olağanüstü yakışan bir lezzet.

Girit kökenli bir arkadaşımın dediği kadarıyla Girit'te öyle bir meze de yokmuş bu arada, ama biz onu öyle tanıdık, öyle sevdik. Bu arada ben de inanılmaz yaparım ve tarifini vereceğim ama ah hayat pahalılığı ah.

Önce içindeki fıstık azaldı, biraz cevizle daha uygun fiyata getirilmeye çalışıldı güzelim meze.

Sonra içine konan ezine peyniri tarzı sert beyaz peynir miktarı azaldı, yerine daha ucuz, lezzetsiz ve yumuşak peynirler eklenmeye başlandı.

En son artık öldürme noktasında kalan tüm fıstık ceviz gibi kuruyemişler yok oldu, yerini yeşil olsun diye içine basılan maydanoza bıraktı gitti.

Geçen hafta içerisinde Ankara'da beğendiğim meyhanelerden birinde yediğim örneği gerçekten içler acısıydı.

Ne yazık ki hayat pahalılığı yüzünden malzemeler değişe değişe, satılabilir bir fiyatta tutulmak istenirken gerçekten lezzetli bir mezenin af buyurun içine edildi. Hayatımızın birçok zevkine son 20 yılda yapıldığı gibi...

Neyse, ben yine size bu hem kolay hem nefis mezenin tarifini vereyim, en azından belki evinizde bir gün deneme imkanı bulursunuz.

Malzemeler:

-200 gr. Ezine beyaz peynir (veya başka sert beyaz peynir)

-50 gr. file Antep fıstığı (bulamıyorsanız havanda dövdüğünüz veya kestiğiniz fıstıklar da işinizi görecektir)

-3-4 sap taze kekik

-2 diş sarımsak

-Yarım çay bardağı zeytinyağı

-1 kapak rakı (isteğe bağlı)

Peyniri bir karıştırma kabında çatalla iyice ufalayın. Taze kekiklerin yapraklarını ayıklayıp fıstıkla birlikte peynirin üzerine ekleyin. Sarımsakları rendeleyin, eğer keskinliğini azaltmak isterseniz sarımsakların içlerinde bulunan filiz kısmını çıkarmayı deneyebilirsiniz bu arada, tecrübeyle sabittir, bayağı fark ediyor. Zeytinyağı ve istiyorsanız rakıyı da ekledikten sonra her şeyi iyice birbiriyle karıştırın ve servise hazırsınız.

Keyifli bir pazar günü dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
EVREN AYBARS Arşivi
SON YAZILAR