Tanju Özcan neden HDP’ye kına gönderdi?

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Ağustos 2021’de Armağan Çağlayan’ın Youtube programında “Başınıza gelen en eğlenceli anılarınızda bir tanesini anlatır mısınız” sorusu üzerine bir “anısını” anlatıyordu:

“Bir açılış yapıyoruz, Bolu’da acelem de var. Bir tesettürlü bir hanım geldi. ‘Tanju Bey bir konu var konuşabilir miyiz’ dedi. Ben de ‘Hemen Ankara’ya dönmem lazım. Özel değilse burada söyleyebilir misiniz?’ dedim. ‘Sıkıntı yok’ dedi. ‘Benim bebeğim yok. Bana yardımcı olur musunuz?’ dedi. ‘Hanımefendi size nasıl yardımcı olabilirim o konuda’ dedim. Meğer kadın tüp bebek tedavisi olmak istiyormuş. Tabii öyle konuya girince baktım çevredekiler gülüyor. Eee ‘benim olmuyor bana yardımcı olabilir misiniz’ diye… Benim böyle çok fazla anım var.”

Özcan bu “eğlenceli” anı anlayışı nedeniyle büyük tepki gördü haliyle. Öyle ki CHP Yüksek Disiplin Kurulu “uyarı” cezası verdi kendisine.

Ama o bu tür ‘eğlenceli anı’ biriktirmeye kararlıymış ki bu kez Mayıs 2022’de Bolu Belediyesi Meclisi’ndeki oylama sırasında el kaldıran AKP’li üye Hacer Çınar’a şöyle diyordu:

“Bana niye el sallıyorsunuz hanımefendi. Allah Allah… Ayıp oluyor öyle el sallamak falan. Ben evli barklı adamım öyle şey olmaz ya.”

Bu davranışı ve sözleri nedeniyle de büyük tepki topladı Özcan.

Hacer Çınar da mahkemeye giderek Özcan hakkında 30 günlük bir tedbir kararı aldırdı.

CHP yönetimi ise Özcan’ı “Parti sorumluluğu ile bağdaşmayan tutum ve davranışları nedeniyle kesin ihraç istemiyle tedbirli olarak” Yüsek Disiplin Kurulu’na sevk etti.

Birkaç gün önce de Özcan, tüm üyelerin oylarıyla partiden bir yıllığına geçici olarak ihraç edildi.

Ama o ne yaptı? Kararın ertesi günü tuttu HDP Genel Merkezi’ne kına gönderdi!

Olaylarla uzaktan yakından ilgisi olmayan bir partiye. Nedenini ise şöyle açıkladı:

“Dünden itibaren Türkiye'de bu bölücü terör örgütü mensuplarının siyasi uzantıları ve bölücü terör örgütü üyeleri sempatizanları adeta bayram ediyor. Neden bayram ediyor? Biliyorsunuz sığınmacılarla ilgili söylediğim sözler ve bunların terör örgütüyle bağlantısını ortaya koyan konuşmalarım yüzünden uzunca bir süredir HDP'nin hedefindeydim. HDP'li yetkililer açık bir şekilde çıkıp benim CHP'den ihraç edilmemi resmen talep ettiler. Dün de onları ziyadesiyle mutlu eden bir karar çıktı parti Yüksek Divan Kurulumuzdan, bir yıl süreyle CHP ile üyelik bağım askıya alındı.”

Yetmedi HDP’yi “vatan haini” ilan etti.

Cinsiyetçi, ahlak sınırlarını aşan söylemlerinin, eylemlerinin üzerini örtmek için bir siyasi partiye saldırdı, suçladı.

Daha önce Özcan’ı bu sözleri nedeniyle eleştiren Saray medyası da işin içinde HDP olunca Özcan’ın “kına gönderme eylemi”nin üzerine atladı.

Hepsi Özcan’ın HDP’ye yönelik suçlayıcı cümlelerini büyük bir iştahla yayınladı.

Ama bilin bakalım haberlerinde neyi vermeyi unuttular?

Tabii ki Özcan’ın CHP’den ihraç edilmesine neden olan AKP’li kadın belediye meclis üyesine yönelik sözlerini…

Haberleri okuyan gerçekten de Bolu Belediye Başkanı Özcan’ın “sığınmacılar” ve “HDP” ile ilgili sözleri nedeniyle ve üstelik de “HDP’nin baskısıyla” CHP Yüksek Disiplin Kurulu tarafından geçici ihraç edildiğini düşünebilir.

Oysa Özcan, AKP’li kadın belediye meclis üyesine yönelik çirkin cinsiyetçi sözleri nedeniyle bu cezayı aldı.

Büyük bir başka çirkinlikle de cezanın neden verildiğini gizlemeye çalıştı.

Özcan’ın özellikle mültecilere yönelik ırkçı ve ayrımcı sözleri ve uygulamalarını saymaya bile gerek yok.

Peki Özcan’ın sırrı ne ki, CHP yönetimi kendisini “pek çok kez sözlü olarak uyardığını, tutum ve davranışlarını hassasiyetle takip ettiğini” söylüyor ama partiyle de bağını bir türlü kesemiyor?

Önceki ve Sonraki Yazılar
AYŞE YILDIRIM Arşivi