Siyaset iyice gerildi: CHP büyük mitinge hazırlanıyor

Siyaset iyice gerildi: CHP büyük mitinge hazırlanıyor

Siyasi gündem CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na sosyal medya paylaşımları nedeniyle verilen cezaların onanmasıyla hareketlendi. Kılıçdaroğlu partisini İstanbul İl Başkanlığı önünde toplayıp, 21 Mayıs'ta miting yapacaklarını açıkladı. Muhalefet partileri karara tepki gösterdi, Kaftancıoğlu'na destek verdi. Partilerin açıklamasında ortak nokta adalet mekanizmasının muhalefeti susturmak için kullanıldığı görüşüydü...

KISA DALGA BÜLTEN - 13 MAYIS 2022

PODCASTİ DİNLEMEK PLAY'E TIKLAYINIZ


GÜNDEM


Kılıçdaroğlu CHP il binasında Erdoğan'a seslendi: Sen bir zorbasın

KAFTANCIOĞLU’NUN ÜÇ CEZASINA YARGITAY’DAN ONAMA

Siyasi gündem CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na sosyal medya paylaşımları nedeniyle verilen cezaların onanmasıyla hareketlendi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na, sosyal medya paylaşımları nedeniyle 'kamu görevlisine hakaret', 'Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak' ve 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlarından üç davada verilen toplam 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezasını onadı.

Bu kararın ardından CHP lideri Kılıçdaroğlu sosyal medya hesabından milletvekillerine İstanbul’a gitme talimatı verdi CHP'li vekiller, Genel Kurul'u boşaltıp, İstanbul'a gitmek üzere harekete geçti.

Akşam saatlerinde binlerce CHP’li il binası önünde toplandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sert eleştirilerde bulunan Kılıçdaroğlu konuşmasında “Canan cesurdur, yüreklidir. 21 Mayıs günü Bursa'da miting yapacaktık. Artık mitingin adresi Bursa değil İstanbul’dur. Adalet bu ülkeye ya gelecek ya gelecek” dedi.

  • Muhalefetten karara tepki, Kaftancıoğlu’na destek
  • Yargıtay’ın kararına muhalefet partilerinden tepki gelirken, Kaftancıoğlu’na da destek verildi.
  • DEVA lideri Ali Babacan, "Bu adaletsizlikten hep beraber kurtulacağız" dedi.
  • Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu da Kaftancıoğlu’nu arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti. Saadet lideri şu açıklamayı yaptı: Adalet mekanizmasını muhalefeti susturmak için kullananlar da, buradan siyasi bir kazanç devşireceğini zannetmesin.
  • İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu “ Devletin adalet mekanizması, siyasetin üzerinde bir tehdit ve cezalandırma aracı haline getiriliyor” ifadesini kullandı.
  • AKP’den tepkilere tepki: Kendinize gelin
  • İktidardan ise Yargıtay’ın kararına destek geldi. AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkındaki karara destek verdi. Turan, gelen tepkiler için "Kendinize gelin" dedi. AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik de, "Nerede bir yargı kararı çıksa Cumhurbaşkanımızı, partimizi, kabinemizi ve Cumhur İttifakı'nı hedef gösterecek eylem ve söylemlerde bulunuyorlar" diye konuştu.
  • Prof. Dr. Bakırcı: Kaftancıoğlu hapse girmeyecekse il başkanlığında bir sakınca olmaz
  • CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na verilen cezalara ilişkin Yargıtay'dan çıkan kararın ardından 'siyasi yasak' nedeniyle seçilmeye engel bir durum olup olmadığı ve mevcut görevine devam edip edemeyeceği tartışma konusu oldu.
  • Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, siyasi yasak kararının partilerin merkez yönetiminde görevli siyasiler için söz konusu olabileceği yorumunu yaptı. Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Fahri Bakırcı Kaftancıoğlu’nun cezaevine girmediği sürece il başkanlığı görevini yürütmesinde bir sakınca bulunmadığını belirtti.

KILIÇDAROĞLU’NUN 5’Lİ ÇETE YASAĞI KALDIRILDI

Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hakkında kullandığı “5’li çetenin hamisi” sözüne getirilen ihtiyati tedbir kararını kaldırdı. Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’a yönelik kullandığı “5’li çetenin hamisi” sözü için Erdoğan’ın avukatının talebi üzerine, Ankara 16. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından nisan ayında ihtiyati tedbir kararı konulmuştu. Hukukta eşi görülmemiş bu karara , Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik itiraz etmişti.

Demirtaş'tan mektup: Kendin olma, başkası ol!

DEMİRTAŞ'TAN AYDIN, SANATÇI, AKADEMİSYEN VE GAZETECİLERE SEÇİM ÇAĞRISI

Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, a aydın, sanatçı, akademisyen ve gazetecilere mektup yazarak, seçimlerde aktif tutum alınması çağrısında bulundu. Eşi Başak Demirtaş aracılığıyla gönderdiği mektubunda gelecek seçimlerin önemine işaret eden Demirtaş, herhangi bir siyasi parti ya da ittifak için değil, demokrasi için bir araya gelinmesi gerektiğini belirtti.

ESKİ VEKİL SÜTYENE TAKTI! SOSYAL MEDYA YANIT VERDİ: SANA NE?

Kadınların kıyafetleri nedeniyle hedef gösterilmesi zincirine bir halka daha eklendi. Eski MHP Milletvekili Ahmet Çakar, oyuncu Melis Sezen’i Altın Kelebek Ödül töreninde giydiği kıyafet nedeniyle hedef aldı. Akit TV'de yayınlanan programa katılan Çakar, göğüs dekoltesi ve sütyen takmaması nedeniyle kıyafetin suç olduğunu savundu. Çakar’a sosyal medyadan büyük tepki geldi. Gazeteci, sanatçı ve aydınların da aralarında olduğu yüzlerce kişi Çakar’a tepki göstererek “Sana ne” dedi.

HDP'DEN ERDOĞAN'A: BU ÜLKEYİ SİZ Mİ YÖNETİYORSUNUZ DIŞ GÜÇLER Mİ?

HDP Sözcüsü Günay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Milletimiz ciddi bir hayat pahalılığı ile karşı karşıya" sözüne dikkat çekerek, "Ama bu durumdan kendisi dışında herkes sorumlu. Sayın Erdoğan bu ülkeyi siz mi yönetiyorsunuz dış güçler mi?" dedi.

Arılara insan saldırısı: 4 milyon arıyı öldürüp ana arıları çaldılar

ARILARA İNSAN SALDIRISI: 4 MİLYON ARIYI ÖLDÜRÜP ANA ARILARI ÇALDILAR

Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Veteriner Fakültesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı destekli, arı hastalıklarına son verilmesi ve sıfır kalıntı projesi, Tekirdağ'da bir süre önce hayata geçirildi. Proje kapsamında Şarköy ilçesine bağlı Uçmakdere Mahallesi'nde kurulan arı kovanlarına henüz kimliği belirlenemeyen kişi ya da kişiler tarafından zarar verildi, 4 milyona yakın arı ölürken, ana arılar da çalındı.

Milli Saraylar: Kaşıkçı Elması iddiaları turizmi baltalamaya yönelik |

MİLLİ SARAYLAR: KAŞIKÇI ELMASI İDDİALARI TURİZMİ BALTALAMAYA YÖNELİK

Topkapı Sarayı’nda sergilenen Kaşıkçı Elması’nın çalındığına dair iddialar sosyal medyanın gündemine girince Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı'ndan açıklama yapıldı. Elmasın kayıp olmadığı belirtilirken iddiaların turizmi baltalamaya yönelik olduğu ve hukuki yollara başvurulacağı vurgulandı.

DIŞİŞLERİ'NDEN İRAN'A KUM FIRTINASI YANITI: BİLİMSELLİKTEN UZAK

İran'ın "Türkiye'deki barajlar toz ve kum fırtınalarına yol açıyor" iddiasına Dışişleri Bakanlığı'ndan yanıt geldi. Bakanlık Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Türkiye’deki barajların coğrafyamızda kum ve toz fırtınalarına neden olduğu iddiaları bilimsellikten uzaktır" dedi.


EKONOMİ


Konut fiyatlarında denetimler başlıyor - Turk Emlak Haber Ajansı

KONUT FİYATINDA DENETİM BAŞLIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konutlar için kredi faiz indirimi duyurusunun ardından ev fiyatlarında artış yaşandı. Yüksek kira ve fahiş fiyatla karşılaşan vatandaşlar, tüketici dernekleri, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi, Maliye ve Ticaret Bakanlığı'na şikâyet yağdırıyor.

Hem Maliye hem de Ticaret Bakanlığı'nın ani artışları engellemek için önlemler alacağı, konut fiyatlarında denetim yapılacağı belirtildi.

Bu Yaz Tatil Hayal Oldu: Fiyatlar Yerli Turisti Vuracak!

TATİL TATLI BİR HAYAL…!

Turizm sektöründeki gelişmeleri yorumlayan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, bu yaz iki kişinin bir haftalık tatil maliyetinin 20-25 bin lira olacağını söyledi.

Dünya genelinde cep telefonu kullananların sayısı 4.5 milyarı geçti - Son Dakika Haberleri

AKILLI TELEFON BULUNAN HANE ORANI YÜZDE 99.3

TÜİK’in verilerine göre evden İnternete erişim imkânına sahip olan hanelerin oranı 2004 yılında yüzde 7 iken 2021 yılında bu oran yüzde 92 oldu. Evlerde taşınabilir bilgisayar bulunma oranı yüzde 0,9'dan yüzde 49,5'e, cep telefonu/akıllı telefon bulunma oranı yüzde 53,7'den yüzde 99,3'e yükseldi.

KRİPTO KAYIP SÜRÜYOR

ABD enflasyonunun beklentilerin üzerinde gerçekleşmesinin ardından kripto varlıklarda yaşanan dalgalanma etkisini devam ettiriyor. Bitcoin 27 bin doların da altını test ederek Ocak 2021'den bu yana en düşük seviyesini gördü.

APPLE ARTIK DÜNYANIN EN DEĞERLİ ŞİRKETİ DEĞİL

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımına gitmesi nedeniyle yatırımcılar riskli varlıkları terk ederken, bu durum Apple'ı da vurduYatırımcıların teknoloji firmalarındaki hisselerini sattığı bir ortamda, Apple'ın hisseleri dün yüzde 5 oranında değer kaybetti. Bunun sonucunda, şirketin piyasa değeri 2.37 trilyon dolara indi. Apple, 'dünyanın en değerli şirketi' sıfatını yeniden Suudi Aramco'ya kaptırdı.

BİR İLK: TÜRKİYE, HİNDİSTAN’DAN BUĞDAY İTHAL ETTİ

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ve Rusya'ya yönelik yaptırımlarının ardından Hindistan birçok ülke için buğday ithalatında alternatif konuma geldi. Türkiye 50 bin tonluk buğday siparişi ile Hindistan’dan ithalat yapan ülkeler arasına katıldı. Hindistan'ın ihraç ettiği buğdayın fiyatına son olarak geçen hafta yüzde 15 daha zam geldi.


DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA


FİNLANDİYA HÜKÜMETİ RUSYA'NIN UKRAYNA'YA SALDIRILARININ ARDINDAN DIŞ POLİTİKADA BÜYÜK BİR DEĞİŞİKLİĞE GİDİYOR.

Finlandiya Cumhurbaşkanı ve Başbakanı dün yaptıkları ortak açıklamada, Finlandiya'nın NATO askeri ittifakına katılmak için “gecikmeden” üyelik başvurusu yapması gerektiğini söyledi.

Finlandiya hükümetinden NATO'ya yeşil ışık yakılmasının ardından bölge ülkelerinden peş peşe destek mesajları verildi.

RUSYA’DAN TEPKİ: BU BİR TEHDİT

Rusya ile 1.300 kilometrelik bir sınırı paylaşan Finlandiya'nın, Ukrayna savaşının gölgesinde NATO'ya katılmak istemesine Moskova'dan sert tepki geldi. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Finlandiya'nın NATO üyeliğini 'Kesinlikle Rusya'ya yönelik bir tehdit olarak gördüklerini' söyledi.

LAVROV: AVRUPA'DA SAVAŞ İSTEMİYORUZ

Cezayir ve Umman'a resmi ziyaretler yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ülkesinin Avrupa'da bir savaş istemediği mesajı verdi. Lavrov, Rusya’nın döviz rezervlerine el konulmasının “hırsızlıktan başka bir şey olmadığını’ söyledi.

Amerika'daki yerli okullarında 500'den fazla çocuk mezarı bulundu

AMERİKA'DAKİ YERLİ OKULLARINDA 500'DEN FAZLA ÇOCUK MEZARI BULUNDU

Geçtiğimiz yıl Kanada’da Katolik Kilisesi’ne ait bir okulun bahçesinde 215 yerli çocuğa ait cesedinin bulunmasının ardından benzer bir durum Amerika’da da ortaya çıktı. Kanada’nın ardından ABD İçişleri Bakanlığı da ülke genelinde benzer bir soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında yatılı okullarda yapılan incelemede 500'den fazla yerli çocuğun mezarına ulaşıldı.

Kuzey Kore ilk resmi Covid vakasını açıkladı, herkes 'Neden şimdi?' diye soruyor

KUZEY KORE İLK RESMİ COVİD VAKASINI AÇIKLADI, HERKES 'NEDEN ŞİMDİ?' DİYE SORUYOR

Kuzey Kore, pandeminin başından bu yana ilk kez resmen Covid vakası açıkladı. Tam olarak kaç vaka görüldüğüne dair bilgi verilmezken, ülke çapında çok sıkı kapanma tedbirleri de ilan edildi. 25 milyonluk nüfusa sahip ülkede bugüne kadar aşı yapılmamıştı. Bu nedenli Omicron varyantının çok hızlı yayılacağı belirtiliyor. Uzmanlara göre, Kuzey Kore’nin yetersiz sağlık sistemi de büyük bir salgınla başa çıkmakta çok zorlanabilir. Kuzey Kore, Birleşmiş Miletler'in Covax programından aşı gönderilmesini de reddetmişti.

ABD'de geçen yıl aşırı doz uyuşturucu kullanımı kaynaklı ölümlerin yüzde 15 artarak 107 bine ulaştığı bildirildi. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) verilerine göre bu oran her beş dakikada bir Amerikalının aşırı doz uyuşturucudan öldüğü anlamına geliyor.

GOOGLE ÇEVİRİ'YE 24 DİL DAHA EKLENDİ: KÜRTÇE'NİN SORANİ LEHÇESİ DE LİSTEDE

Google'ın Çeviri uygulamasına aralarında Kürtçe'nin Sorani lehçesinin de bulunduğu 24 yeni dil eklendi. Toplam dil sayısı 133'e ulaştı.

KISA DALGA’DAN