Nasıl?

Böyle bir yıkımın ardından hayat nasıl normale döner? Rutin hayatlarımıza nasıl kavuşabiliriz? Rutin hayatı ellerinden alınmış, hayat boyu birikimleri, hayatları yok olmuş on binlerce insan varken, nasıl döneriz günlük yaşama?

Elbet normalleşecek hayatlar. Maalesef insan zihni böyle çalışıyor, en büyük acılardan sonra bile bir şekilde onu geride bırakıp önüne bakmaya yönleniyor zihin. Ama bu sefer yaşananları unutmamak ve çok acil ders çıkarmak şart, gümbür gümbür gelen İstanbul depreminde ayakta kalabilmek için hemen harekete geçilmeli.

Bunun ulusal çapta bir seferberlik olması gerek. Bu yapı stoğu ile deprem yaşanırsa İstanbul'da yüzbinleri kaybederiz, çarpık yapılaşma kaynaklı bazı mahallelere yardım ulaştırmak değil, sağ kalanları tahliye etmek bile çok zor hale gelir. Ne yazık ki tam olarak eski ve dayanıksız yapıların güçlendirilmesi veya yenilenmesi için kullanılması için 23 yıldır toplanan deprem vergileri bu amaçla kullanılmadığı için inanılmaz değerli bir vakti ve kaynağı kaybettik. Deprem vergileri nerede diye soranlara saydıran videolar çeken troller organize edileceğine bir saniye bile kaybetmeden harekete geçilse keşke, neyse.

Ben artık bir şekilde kendi alanıma dönmeye çalışacağım. Önümüzdeki bir kaç yazımda özellikle deprem bölgesinde geçici mutfaklarda kolay pişirilebilecek ama besleyici yemek tarifleri paylaşmaya çalışacağım. Umarım faydası olur. Olabildiğince pratik hazırlanabilen, mümkünse konserve malzemeler kullanılan yiyecekler. Bugün ilk tarifim ton balıklı makarna.

Malzemeler:

-1 paket makarna

-150 gr konserve ton balığı

-1 paket (200 gr) domates püresi

-2 diş sarımsak (ya da 1 çay kaşığı sarımsak tozu)

-tuz, karabiber, isteğe bağlı acı pul biber

-zeytinyağı veya ayçiçek yağı

Bir tencereye makarna için su koyun, kaynamasına yakın 1 büyük tutam tuz ekleyin ve makarnayı pişirmeye başlayın.

Eğer ikinci bir ocağınız varsa, ayrı bir sos tenceresine konserve ton balığını boşaltıp çatalla ezin, yoksa makarnayı yaptığınız tencereden makarnayı süzdükten sonra o tencereyi kullanabilirsiniz. Eğer yağı az bir konserve ise bir iki yemek kaşığı yağ ekleyin. Orta ateşte üzerine domates rendesini, karabiberi ve ince doğradığınız (ya da toz) sarımsakları katıp 3-4 dakika kadar pişirin. Tadına bakıp tuz miktarını ayarlayın. İsterseniz acı pul biber ekleyin.

Makarna ile karıştırıp servis yapabilirsiniz.

Yüzünüzün gülebildiği bir hafta dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar