Reklam kokan hareketler

Bu hafta gastronomi ile ilgilenen kişiler ilginç bir video ile karşılaştı. Instagram'da 1,5 milyon takipçisi olan "GoTurkiye" -ki kendilerini ülkemizin resmi Instagram hesabı olarak tanıtıyorlar - mutfağımızı tanıtmak için yeni bir içeriği paylaştılar. Aslında bu noktada bir eksikliğimi de fark ettim, bu bir serinin üçüncü videosu imiş. Ama daha öncekileri bir kaç dakika öncesine kadar görmemiştim bile.

Neyse, söz konusu video 'Go Türkiye' YouTube kanalında mevcut, Delicious Türkiye adında bir seri, ve bir patlıcan kebabı tarifi içeriyor. E çok iyi diyebilirsiniz, fakat bence çok önemli bir kaç problem var.

Birincisi, videoda yemeği anlatan şef, serinin diğer videolarında da olduğu gibi Wolfgang Puck.

Wolfgang Puck, aslında Avusturya doğumlu ve ABD'de çok çok büyük şöhret sahibi olmuş, bir tanesi de İstanbul'da olmak üzere, dünya çapında 50'den fazla restoranı olan bir şef. Oscar törenlerinin yemeklerini de hazırlamasıyla bilinen Puck, tüm bu restoranları, TV şovları, pişirme araçları markaları, kitapları derken devasa bir marka. İyi de bunda ne var diyecekseniz, bizim kendi şeflerimiz yok mu? İngilizce konuşabilen bir şef bulamasanız bile, bunu isterseniz dublaj veya altyazı ile yayınlayarak gerçek bir kebap ustasından anlattırsanız daha doğru olmaz mıydı acaba diye düşünmemek elde değil.

Bu şekilde düşünmemek elde değil, çünkü ikinci problem karşımıza çıkıyor: tarifteki sorunlar. Puck elbette çok çok önemli bir şef, ama bu yemekleri yapma geleneğinden gelmiyor.

Bu nedenle örneğin patlıcanların kabuklarını soyup ızgara üzerinde o şekilde pişiriyor. Ayrıca tüm kebabı da doğrudan kömür üzerine belli bir mesafede pişireceği bir kebapçı mangalı yerine, normal bir barbekü ızgarası üzerine yerleştirerek pişirmeyi yapıyor. Şimdi senin derdini seveyim diyenleriniz olabilir elbet, ama patlıcanı soyup kömürde pişirmek çok fazla kurumasına ve içinin sertleşmesine neden olabilir. Kebabın ızgaraya değerek pişmesi de etlerin dağılmasına neden olabilir. Teknik olarak problemli yani.

Beni asıl rahatsız eden nokta ise, videonun ilk başında Delicious Türkiye girişinin arkasından gelen on saniyelik Hollywood Los Angeles bölümü. Sadece on saniyelik bir bölüm, ne fark eder diyebilirsiniz de, e kardeşim Türkiye'nin tanıtımı için, büyük ihtimalle de ciddi bir bütçe ile hazırlanan bir içerikte neden daha videonun daha onuncu saniyesinde Los Angeles izliyoruz?

Bu noktalara gerçekten takıldım, mutfağımızı tanıtmak için yapmamız gereken bir çok şey olduğuna inanıyorum, ancak bunu yaparken kendi şeflerimizi ve lezzetlerimizi öne çıkarmak yerine Hollywood yıldızı bir şefin ismine yaslanmak bende hayal kırıklığı yarattı. Bu video yerine gerçek bir Birecik patlıcanı ile yerinde bir ustanın, örneğin Birecik'teki Gülbaba Lokantası'nda Ziya Usta'nın elinden zırh kıyması ile yapılıp pişirilse, daha doğru olmaz mıydı diye düşünmeden edemiyorum.

Neyse bari yazıyı da Birecik Patlıcan Kebabı tarifi vererek kapatalım.

Malzemeler (4 kişilik):

-500 gr kuzu zırh kıyması

-50 gr kuzu kuyruk yağı

-4 adet Birecik patlıcanı (yoksa Kemer patlıcan)

-Domates ve yeşil biber

-Tuz, taze çekilmiş karabiber

-Hazır lavaş

Kıyma ve kuyruk yağını bir tutam tuz ve biraz karabiber ile zırhta çekin. Bunu kasabınızda da hazırlatmak mümkün, ama zırh kıyması ile dokusu çok daha güzel olacaktır.

Patlıcanların saplarını kesip atın. Patlıcanları 4-5 cm uzunluğunda dilimleyin.

Kare profilli bir şişe patlıcanın en alt parçasını takın, sonrasında yaklaşık ceviz büyüklüğünde bir kıyma parçası alın ve şişe geçirin. Bir patlıcan bir köfte şeklinde devam edin ve patlıcanın en üst parçasını da takınca sıradaki şişe geçin.

Köfteleri dizerken yağlanan eliniz ile patlıcanların derilerini mutlaka yağlayın. Köftelerin kalınlıklarını da patlıcanlarınki ile birlikte ayarlayın.

Mangalda kuvvetli ateşte boyutlarına göre ikiye veya dörde böldüğünüz domatesler ile biberleri şişlere geçirip pişirmeye başlayın. Bir yandan patlıcan kebaplarını da kömür üzerine alın. Patlıcanların ve köftelerin 4 tarafını da güzelce pişirin.

Pişen kebapları, domates ve biberleri metal bir tepsiye alın, üzerine bir fincan kadar su ekleyip üzerini ikinci bir metal tepsi veya alüminyum folyo ile örtüp, kısık ateşte veya mangalın ateşe uzak bir noktasında 10 dakika demlenmeye bırakın. Bu sayede kabuklar çok daha kolay soyulacaktır.

Lavaş üzerine kabuğundan sıyırılmış patlıcan, domates, biber ve köftenizi dizip afiyetle yiyiniz.

Keyifli bir pazar günü dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar