Çikolatalı kurabiye

Bugüne kadar daha önceki gazeteleri de saydığımızda kaç yazı yazmışımdır bilmiyorum ama, toplamda 300-400 arası bir yerde olmalı. Bu kadar yazı içerisinde tatlı tarifi verdiğim toplam 10 defa var mıdır? Küçük bir ihtimal.

Tatlı benim çok düşkün olduğum bir konu değil öncelikle. O yüzden de herhalde buralarda yazmak için çok aklıma gelmiyor. Bir de çocukluktan itibaren biz daha sağlıklı beslenelim diye vicdanımın sesi gibi "tatlı zararlı" tarzı telkinlerde bulunan sevgili anneciğimin de etkisi olabilir bu konuda. Kendisi bize çikolata yerine havuç yemeyi bile önermiştir bir zamanlar.

Gerçekten de tatlı merakım çok düşük. Elbette bunun istisnaları var, mesela Gaziantep'e gidip o baklavaları yemeden, yanımda getirmeden dönmek asla olmaz. Ama çoğu durumda gerçekten bir tatlı yiyeyim diye aklıma hiç gelmiyor.

Neyse, şimdi önümüzde iki hafta sömestr tatili başladı. Bu tatilde çocuklar daha çok evde olabiliyor, onların da tatili olabildiğince keyifli geçirmelerini istiyoruz elbette. O yüzden hem çok kolay hazırlanan bir çikolatalı kurabiye tarifi buldum.

Tarifin güzelliği, hem çok ağır bir tarif değil, çok aşırı şeker içermiyor, hem de çocukların da desteği ile kolayca yapılabilir ve onlara da eğlence çıkar.

Malzemeler (12 kurabiye için)

-120 gr tuzsuz tereyağı (oda sıcaklığında)

-100 gr kahverengi toz şeker

-75 gr toz şeker

-1 yumurta (mümkünse organik)

-1 çay kaşığı vanilya özütü (yoksa yarım paket şekerli vanilin kullanın)

-200 gr un

-1/2 tatlı kaşığı karbonat

-1/2 tatlı kaşığı tuz

-150 gr sütlü çikolata, kabaca doğranmış

Bir karıştırma kabına tereyağı ile şekerleri koyup, hafif ve kabarık bir kıvam alana kadar 3 dakika çırpın. Yumurta ve vanilya özütünü ekleyip karışana kadar iyice çırpın (vanilin kullanıyorsanız bir sonraki adımda unla birlikte ekleyin).

Bir başka kapta, un tuz ve karbonatı karıştırın. Bunu tereyağı karışımına ekleyip karıştırarak bir hamur haline getirin. İçerisine çikolata parçalarını ekleyerek tahta bir kaşıkla karıştırın.

Hamuru elinizle 12 tane top şeklinde bölün. Bir tabağa koyun ve buzdolabında bir buçuk saat kadar soğutun.

Fırını 180 dereceye ısıtın, pişirme kağıdı serilmiş bir tepsiye aralarında boşluk bırakarak yerleştirin ve 15 dakika kadar pişirin. Gerekirse 6-6 iki partide pişirin. Kurabiyeler ilk çıktıklarında biraz yumuşak olacaklar, soğudukça sertleşecek ve sıkılaşacaklar. Tepsi üzerinde tamamen soğumasını bekleyin. Eğer varsa üzerine maldon tarzı yaprak deniz tuzu da çok hafifçe serpebilirsiniz.

Buzdolabında bekleme safhası kurabiyelerin daha kontrollü bir şekilde yayılmasına yardımcı oluyor. Kurabiye toplarını oluştururken elinize yapışırsa elinize az bir un alabilirsiniz. Eğer kurabiyeyi sadece beyaz şekerle yaparsanız daha soluk bir renk be daha gevrek bir kurabiye olur, sadece kahverengi şeker kullanırsanız da daha koyu ve karamel tadı daha baskın bir kurabiye elde edersiniz.

Keyifli bir pazar günü ve tüm çocuklara iyi bir tatil dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar