Duxelles mantarlı kanepe

Yılbaşı öncesi son dönemece girdik, Aralık ayı geldi ve yeni yıla sadece haftalar kalmış durumda. Bu sene ne ara geldi ne ara geçti tam olarak anlayamadık ama yeni yıla kendimizi bir şekilde de hazırlamak lazım. Hele hele gelecek sene seçimler var, buzullardan gelen zombi virüs var falan derken biz güzel bir kutlayalım yine.

Daha önce de bir çok defa yazdım, ben yeni yılı evde kutlamayı sevenlerdenim. Dışarıda kalabalık gürültülü ortamlarda ne yediğim ne içtiğim belli olmayan fiks menüleri hiç bir zaman sevemedim. O yüzden her sene olduğu gibi yine evde kutlama yönünde hazırlık yapacağım.

Evde kutlama yapacak olan okuyucularıma da farklı tariflerle yeni fikirler vermeye çalışıyorum her zamanki gibi. Bugün gecenin başlangıç aşamasında servis edilebilecek çok basit ama lezzetli bir tarif vereceğim; mantarlı kanepe. Bu tarifi genellikle çok sevdiğim tarifler bulduğum Delicious Magazine sayfasında gördüm, henüz yapmadım ama bayağı keyifli görünüyor, buranın tarifleri de genellikle boş çıkmaz zaten.

Bu tarifin en güzel tarafı, hazırlığın büyük kısmını bir önceki gün yapıp akşam konuklarınız gelmeden dakikalar içerisinde hazır etme imkanı vermesi. Mantar, arpacık soğanı ve tarhun bir arada çok güzel bir lezzet veriyor. Eğer tarhun bulmakta zorlanırsanız taze kekik de kullanmak farklı ve güzel bir lezzet yakalamanızı sağlayacaktır. Haydi başlayalım.

Malzemeler:

-300 gram kestane mantarı

-3 arpacık soğan (eğer uzun şalot soğanlardan bulabilirseniz 1 tane yeterli)

-1 demet tarhun

-1 yemek kaşığı zeytinyağı

-5 dilim iyi kalite beyaz ekmek

Öncelikle mantarları, soğanları ve tarhunu incecik, ama gerçekten incecik kıymamız gerekiyor. Burada yabancıların Duxelles dediği incecik mantar sotesini hazırlayacağız. Bunu en güzel bıçakla yaparsınız ama rondo tarzı bir ev aletiniz varsa bence kullanmanızın hiç bir sakıncası yok. Tüm malzemeleri incecik çektikten sonra, bir tavada zeytinyağını ısıtın, ve mantarlı karışımınızı pişirmeye başlayın.

Mantarın içerisindeki suyun tamamen buharlaşması amacımız. Bunu sağlamak için sık sık karıştırarak orta ateşte 25-30 dakika kadar pişirmek gerekiyor. Tavanın ortasından kaşıkla bir çizgi çektiğinizde aşağıda hala su kabarcıkları görüyorsanız, pişirmeye devam etmeniz gerekiyor. Tavada gerçekten hiç su kalmadığına emin olunca altını kapatın ve bir kenara alın.

Ekmek dilimlerinden bir kurabiye kalıbı ile yuvarlak kanepe tabanları kesin (baget ekmek dilimlerin tamamını da kullanabilirsiniz). Yağsız bir tavada ya da fırında hafifçe kızartın.

Kızarmış ekmeklerinizin üzerine kaşıkla mantar karışımınızı yerleştirin. Soğuk veya ılık servis yapabilirsiniz.

Eğer daha bir yılbaşı tadı olsun derseniz, belki mantarı 200 gram tutup 100 gram kadar da fırında pişirdiğiniz kestaneleri kullanabilirsiniz. O da ilginç bir deneme olabilir.

Keyifli bir gün diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
EVREN AYBARS Arşivi
SON YAZILAR