Hindi çorbası

Ben bu satırları 2022'nin son sabahında yazıyorum, sizler 2023'ün ilk gününde okuyacaksınız. Öncelikle yeni yılınız kutlu olsun. Umarım bu yıl kendinizi çok iyi, çok sağlıklı, sevdiklerinizle birlikte çok mutlu hissettiğiniz bir yıl olur. Bir başka dileğim daha var bu yıldan, açık açık yazmaya gerek yok şu anda herhalde.

Şimdi yeni yılda yine ilk bir kaç hafta tarih atarken şaşırmamak için uğraşacağız, neyse ki yılın en uzun gecesi geride kaldığı için ufak ufak havanın daha erken aydınlandığı günlere geleceğiz (çocukları karanlıkta evden çıkarttıran üstün karara sevgiler). Bahar gelecek, hava ısınacak, hop yaz geliyor falan derken "yahu bir yılı daha yedik be" demeye başlayacağız. Bu hep böyle oluyor elbette, önemli olan sağlık ve keyif yerinde olsun.

Eğer yılbaşı gecesini evde geçirdiyseniz, hele bir de sofrada hindi olduysa, bugün sizleri düşünen bir tarifim var. Genellikle hindi, hele hele bütün olarak piştiyse, bitmesi neredeyse imkansız olan bir arkadaşımız. Peki bu kalan hindiyle ne yapalım derseniz, size harika bir çorba tarifi vereyim. Hele bir de akşam biraz fazla kaçırdım, başım ağrıyor falan derseniz ilaç niyetine bu çorbayı içebilirsiniz. Bu tarifi aynı zamanda fırın tavuk, hatta dışarıdan aldığınız tavuk çevirme ile de yapabilirsiniz bu arada.

Malzemeler:

-Dünden kalmış hindi (kemikleriyle)

-2 lt su (varsa tavuk suyu daha iyi olur)

-2 havuç

-1 iri kuru soğan

-2 sap kereviz

-yine dünden kalmış varsa brokoli, brüksel lahanası gibi sebzeler

-tuz, taze çekilmiş karabiber

-2 defne yaprağı

-10 adet tane karabiber

-2 sap taze kekik

-2 yemek kaşığı zeytinyağı

Öncelikle hindinin kalan etlerini bir kaba didikleyin. Kemikleri, derilerle birlikte sığabilecekleri bir tencereye koyun, defne yaprakları, taze kekik ve tane karabiberleri yanlarına koyun, tavuk suyu veya suyla birlikte kaynamaya başlayana kadar yüksek ateşte, sonrasında orta ateşte bir saat hafif bir şekilde kaynatın.

Suyu temiz bir kaba süzün, kemikleri ve diğer katı malzemeleri atın.

Temiz bir tencerede zeytinyağını ısıtın. Küp küp doğradığınız havuç, soğan ve kereviz saplarını 10 dakika kadar sık sık çevirerek soteleyin. Üzerlerine bir çay kaşığı tuz ve zevkinize göre taze çekilmiş karabiber ilave edin.

Sebzeler biraz yumuşayınca hindi suyunu da tencereye koyup 30 dakika kadar yine hafif ateşte kaynatın. Hindi etlerini ilave edin. Varsa yine dünden kalma sebzeleri de ekleyin. Bir on dakika daha hafifçe pişirin ve çorbanız servise hazır.

Eğer arzu ederseniz hindileri koyduğumuz noktada makarna, şehriye, erişte gibi malzemeler de ekleyebilirsiniz.

Yeni yılınızın çok keyifli geçmesini dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar