Doların dönüşüne 'yıkım' uyarısı

Doların dönüşüne 'yıkım' uyarısı

Ekonomik sıkıntılar gündemin ilk sıralarında yer almaya devam ediyor. uzun süredir yatay seyir izleyen doların yükselişi dün de sürdü. Uzmanlar 'yıkım' uyarısı yapıyor. İç politikada Canan Kaftancıoğlu kararı ilk sıralarda yer alıyor. Bahçeli, "Siyasi hayatı bitti" derken, Kılıçdaroğlu'ndan sert çıkış geldi: "Kararı tanımıyoruz..." Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği kararıyla başlayan gerilim de sürüyor. Gündemin önemli başlıklarını bültende bulabilirsiniz...

KISA DALGA BÜLTEN - 18 MAYIS 2022

PODCASTİ DİNLEMEK PLAY'E TIKLAYINIZGÜNDEM


16 Mayıs 2022 dolar fiyatları ne kadar? Euro fiyatları ne kadar?

DOLAR YÜKSELİYOR, UZMANLAR 'YIKIM' UYARISI YAPIYOR

Ekonomik gelişmeler gündemin ilk sıralarında yer almaya devam ediyor.

Dolar/ dün 15,80 seviyesini aşarak 16 sınırına yaklaştı. Bültenimiz yayına hazırlandığında dolar 15.83 civarındaydı.

Euro/TL ise yüzde 2'yi aşan günlük yükselişle 16,60'ın üzerine çıktı.

Dolar/TL, aralık ayından bu yana 14.5-15 arasında yatay bir seyir izlemişti. Küresel piyasalarda faiz artışları kaynaklı resesyon endişesi ve satış baskısının kuvvetlendiği son iki haftada ise TL, dolar karşısında yüzde 7 değer kaybetti.

 • Sağlam: Önlem alınmazsa ekonomi yıkıma uğrar
 • Dolardaki artış ekonomistlerin ve ekonomi yazarlarının da gündeminde. Kısa Dalga yazarı Mühdan Sağlam, şu yorumu yaptı: “Kurdaki artış devam ederse kur korumalı mevduat ödemeleri de artacak. Sonuç olarak zor günler geçiren Türkiye ekonomisi ve toplumu bu yaz eğer önlem alınmazsa yıkıma uğrayacak…”
 • Zelyut: Dolar kıtlığı başlıyor, görülmemiş bir çöküş izliyoruz
 • Ekonomi yazarı Evren Devrim Zelyut ise Merkez Bankası'nın cari açık verilerinin Türkiye'nin adım adım dolar kıtlığına girdiğini gösterdiğini belirterek "Her başlıkta büyük bir zafiyet, çözülme, çöküş izliyoruz" dedi.
 • Kahveci: Sert kur artışı ülkeyi bir anda iflasa getirebilir
 • Ekonomi yazarı İbrahim Kahveci, “Sert kur artışı bir anda ülkeyi iflasa (çok yüksek para basmaya) getirebilir. Bu riski kim nasıl aldı bilemiyorum" değerlendirmesinde bulundu.
 • Nebati, dolar 16 TL sınırına dayanırken konuştu: Kurdaki dalgalanmaları dengeledik
 • Dolar kurundaki yükseliş 16 TL sınırına dayanırken Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, “Döviz kurlarındaki fiyat dalgalanmalarını büyük oranda dengeledik" açıklaması yaptı.

CHP'lilerden havalimanı eylemi - İGF HABER

KAFTANCIOĞLU: MİLLET BAHÇESİ YAPACAĞIZ DİYEREK 84 MİLYONU KANDIRMAYI DENİYORLAR

Millet bahçesi yapılacak olan Atatürk Havalimanı’na iş makinelerinin girmesi üzerine CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun çağrısı üzerinde yurttaşlar havalimanı önünde toplandı.

Kaftancıoğlu, pistlerin parçalandığını belirterek millet bahçesi adı altında havalimanının Katar'a ve Suudi Arabistan'a peşkeş çekilmek istendiğini savundu.

 • BAKAN KURUM: ATATÜRK HAVALİMANI SATILMAYACAK
 • Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise aynı saatlerde yaptığı açıklamada bir pistin acil inişler için açık kalacağını söyledi. ‘Atatürk’ istismarı yapıldığını savunan Bakan Kurum devam etti.“Burası hiçbir şekilde imara açılmayacak, herhangi bir konut projesi bu alana yapılmayacak. Katarlılara, yurt dışındaki kardeşlerimize satılması gibi bir durum söz konusu değil.”

MHP lideri Bahçeli: Kaftancıoğlu için siyaset yolu kapandı - F5Haber

BAHÇELİ: KAFTANCIOĞLU İÇİN SİYASET YOLU KAPANDI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP Istanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’yla ilgili üç cezanın Yargıtay’da onanmasıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Onun için siyaset yolu kapanmıştır artık siyaset yasağıyla tasfiye olduğu hukuken netleşmiştir. Herkes haddini bilsin, hukukun sınırlarını zorlamayı aklından bile geçirmesin.”

Son dakika: Kılıçdaroğlu: Kararı tanımıyoruz, Kaftancıoğlu il başkanımız | Gündem Haberleri

KILIÇDAROĞLU: KARARI TANIMIYORUZ, NOKTA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise partisinin grup toplantısında Kaftancıoğlu kararını tanımadıklarını belirterek şunları söyledi: “Parti kapatmakla, farklı düşündü diye insanları hapse atmakla bu ülkeye demokrasi getiremeyiz. Canan hanımın hapse atılmasını isteyenler unutmasın; bu ülkeye demokrasiyi size rağmen getireceğiz. Canan Kaftancıoğlu, İstanbul İl Başkanımızdır. Kararı tanımıyoruz. Nokta.”

AKP’DEN SADAT’A ZİYARET

AKP'den SADAT'a ziyaret: Ülkemizi yurtdışında başarı ile temsil eden güzide kuruluşumuz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geçen hafta seçim güvenliğine dikkat çekerek ‘ 'savunma danışmanlığı' şirketi SADAT’ın kapısına dayanmıştı. AKP’den dün ilginç bir hamle geldi. AKP Beylikdüzü İlçe Başkanlığı yöneticileri SADAT’ı ziyaret etti. Çay ve pasta ikram edilen ziyareti SADAT sosyal medya hesabından paylaştı. Bu arada Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet gazetesi yazarı Orhan Bursalı’ya verdiği röportajda "Devlet içinde SADAT’ın bu konumundan rahatsız olan birimler var mı” sorusuna “Var tabii” yanıtı verdi.

KADIKÖY BELEDİYESİ’NDE RÜŞVET OPERASYONU

Kadıköy Belediyesi’nde görevli zabıta ve mühendislerin de aralarında olduğu 54’ü kamu görevlisi 224 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Şüphelilere 'örgütlü olarak rüşvet almak, vermek, aracılık etmek ve resmi belgede sahtecilik' suçlaması yöneltildi.

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, emniyetten kendilerine bilgi verilmediğini belirterek “Kasap gözaltına alınmış, bar sahibi alınmış, ne olduğunu net olarak bilmiyoruz. Ben kendimden eminim, görevimin başındayım. Verilmeyecek hesabım yok” dedi.


EKONOMİ


Sektör temsilcileri Bakan Nebati ile görüştü: 'Konut fiyatları artık düşmez'

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ BAKAN NEBATİ İLE GÖRÜŞTÜ: 'KONUT FİYATLARI ARTIK DÜŞMEZ’

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, konut sektörü temsilcileriyle önceki gün bir araya geldi. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Altan Elmas, toplantı sonrası yaptığı açıklamada “ "Konut fiyatları artık düşmez. Enflasyonun yüksek olduğu bir ortamda, maliyet girdilerinin farklı olduğu noktalarda fiyatlar düşmez de bizim derdimiz fiyatları düşürmekten ziyade daha fazla artışını engellemek” dedi.

Elmas’ın aktardığına göre Bakan Nebati toplantıda ikinci el konut fiyatlarının artmasıyla ilgili 5 bin internet sitesinde 64 bin kadar kişi tespit ettiklerini aktardığını söyledi.

Bu arada Bakan Nebati, dün katıldığı bir programda da mahalle aralarında kalan arsalara konut yapmak için çağrı yaptı. Nebati, “Finansal olarak, konut piyasasında oluşan ihtiyacı hızlı şekilde gidermek için adımlar atmaktayız” dedi.

 • Konut satışları arttı: En çok alan yabancılar Ruslar
 • Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) nisan ayına ilişkin konut satış istatistiklerini yayımladı. Rakamlar konut satışlarındaki artış ivmesinin devam ettiğini gösterdi.
 • Konut satışları nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 38,8 artarak 133 bin 58 oldu.
 • Konut satışlarında İstanbul, 26 bin 330 konut satışı ve yüzde 19,8 ile en yüksek paya sahip oldu.
 • Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 24,1 olarak gerçekleşti.
 • Yabancılara yapılan konut satışları nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 58,1 arttı.
 • Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı Ruslar alırken ikinci sırada İran ve üçüncü sırada da Irak vatandaşları yer aldı.

Mutfak tüpüne 10 TL zam

MUTFAK TÜPÜNE 10 TL ZAM

Pazartesi günü yeniden başlayan zam furyası dün de devam etti. 12 kilogramlık mutfak tüpü İstanbul'da 301 TL'den 311 TL'ye çıktı.

 • TRAFİK SİGORTASI PRİMLERİNE YÜZDE 25 ZAM
 • Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Buna göre 1 Haziran'dan itibaren trafik sigortası azami primleri, mayıs ayı primlerine göre yüzde 25 artacak.

BAKAN BİLGİN '3600 EK GÖSTERGE'Yİ YİNE ERTELEDİ: TEMMUZDA YAPARIZ

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, "3600 ek gösterge meselesi aynı zamanda emekli kamu çalışanlarının emekliliğini ilgilendiren bir sorundur" dedi ve temmuz ayında bir düzenleme yapılacağını söyledi. Bakan Bilgin, son olarak 10 Mayıs'taki açıklamasında, "3600 ek göstergesini ay sonuna kadar bitireceğiz. Ayrıntısını o gün açıklayacağız" demişti.


DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA


NATO GERİLİMİNDE SON GELİŞMELER: FİNLANDİYA’DAN ‘MESELEYİ ÇÖZECEĞİZ” AÇIKLAMASI

Türkiye'nin, geleneksel dış politikalarını değiştirerek NATO'ya üye olma kararı alan Finlandiya ve İsveç'in başvurusunu veto etme sinyaline ilişkin tartışma sürüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki akşam yaptığı açıklamada İsveç’in Türkiye’ye müzakereler için diplomat gönderme girişimiyle ilgili “Yorulmasınlar. Türkiye'ye yaptırım uygulayanların NATO'ya girmelerine evet demeyiz” demişti.

 • Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Türkiye’nin tutumuna ilişkin şu açıklamayı yaptı: ”Türkiye'nin açıklamaları son birkaç günde çok hızlı şekilde değişti ve daha zor hale geldi. Fakat şundan eminim ki, yapıcı istişarelerin yardımıyla, meseleyi çözeceğiz.”
 • Kanadalı diplomat: Türkiye’yi NATO’dan atın
 • ABD ve NATO'dan uzlaşma arayışı vurgusuyla açıklamalar gelirken, Yunanistan kökenli Kanadalı Senatör Leo Housakos, "Türkiye'yi ve Erdoğan'ı NATO'dan atın" dedi.
 • Kremlin: Müdahil olmak istemiyoruz
 • Kremlin sözcüsü Peskov ise yaptığı basın toplantısında Türkiye'nin tutumu sorulunca şu yanıtı verdi: “Bu, ülkeler arasındaki ilişkilerin ve İttifak içindeki ilişkilerin konusu. Biz, bu ilişkilere müdahil olmak istemeyiz.”
 • Rusya’dan yeni açıklama: NATO üyelikleri bizim için fark yaratmaz
 • Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğinin kendileri için pratikte büyük bir fark yaratmayacağını söyledi. İki ülkenin de senelerdir NATO tatbikatlarına katıldığını söyleyen Lavrov, "Topraklarının NATO ittifakı içinde pratikte nasıl kullanılacağını görmek lazım" dedi.

Azovstal'dan 260 Ukrayna askeri tahliye edildi – DW – 17.05.2022

260 UKRAYNA ASKERİ TAHLİYE EDİLDİ

Ukrayna’da Mariupol'deki çelik fabrikasına sığınan 53'ü ağır yaralı 260 Ukrayna askeri tahliye edildi. Askerlerin esir değişimi ile serbest kalması bekleniyor. Tesiste hala yüzlerce askerin bulunduğu açıklandı.

 • Mariupol Limanı, Rusya'nın Şubat ayındaki saldırısından kısa bir süre sonra kuşatılmıştı. Şiddetli saldırılara maruz kalan stratejik öneme sahip kentte, Batılı gözlemciler ve Ukraynalı kaynaklara göre binlerce sivil hayatını kaybetti. Rus birliklerinin kuşatmanın ardından yavaş yavaş kontrolü ele geçirdiği şehirde bölge halkı ve şehrin son Ukraynalı savunucuları devasa büyüklükteki çelik fabrikasına sığınmıştı.
 • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bunun üzerine fabrikanın kuşatılması emrini vererek, "Bu sanayi bölgesini bir sinek bile çıkmayacak şekilde kapatın" açıklamasında bulunmuştu.

Lübnan'da Hizbullah ve müttefikleri parlamentoda çoğunluğu kaybetti

LÜBNAN’DA HİZBULLAH ÇOĞUNLUĞU KAYBETTİ

Tarihinin en derin siyasi ve ekonomik krizlerinden birine sahne olan Lübnan'da, pazar günü düzenlenen genel seçimlerin resmi kısmi sonuçları açıklandı. İsrail'in saldırılarında direnişte başı çeken Şii hareket Hizbullah parlamento çoğunluğunu kaybetti. Bir önceki seçimde 71 vekille çoğunluğu kazanmış olan Hizbullah'ın sandalye sayısının bu kez 62'de kalması bekleniyor.

 • Seçimin bir diğer öne çıkan sonucu da, düzen karşıtı ve reform yanlısı adayların 12 sandalye kazanması oldu. Bu sonuç, uzun zamandır aynı grupların hâkimiyetinde olan Lübnan için önemli bir gelişme olarak yorumlandı. Reformcuların, parlamentoda bağımsız ve bağlantısız vekillerin desteğini de alması bekleniyor.
 • Parlamentodaki Hıristiyan partilerin temsili de değişti. Hizbullah'a muhalif, ABD ve Suudi Arabistan destekli Hıristiyan hareket Lübnan Kuvvetleri zemin kazanarak 20 sandalye elde etti.

Amerikan F-35 Savaş Uçakları Yunanistan'a Konuşlanıyor

YUNANİSTAN, ABD’DEN SAVAŞ UÇAĞI ALACAK

Washington'ı ziyaret eden Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Beyaz Saray’da ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşmenin ardından F-35 savaş uçakları satın alacaklarını açıkladı. Miçotakis, F-35'leri üretici firması Lockheed Martin'in, Yunanistan'ın havacılık sektörüne yatırım yapmakla ilgilendiğini de söyledi.

YENİ ZELANDA’DA KONUT FİYATLARINA DÜZELTME

Yeni Zelanda'da, özellikle pandemi sürecinde tavan yapan ve barınma krizi riski yaratan konut fiyatlarına 'düzeltme' geliyor. Ülkenin en büyük iki bankası konut fiyatlarının 1970’ten beri görülen en büyük düşüşü yaşayacağı öngörüsünde bulundu. Buna göre, fiyatlarda yüzde 20 oranında gerileme bekleniyor.


KISA DALGA’DAN

Oxford Üniversitesi'nden Emre Eren Korkmaz, Berlin'de kuantum fiziği üzerine çalışan Mustafa Gündoğan ile popüler bilim, kuantum fiziği ve "ışığı depolamayı" konuşuyor.